Sejm jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, który zakłada m.in. uproszczenie procedury uznawania kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych - obywateli państw Unii Europejskiej - zamierzających pracować w Polsce.
Sprawozdawcza sejmowej Komisji Zdrowia Jolanta Szczypińska z PiS-u zaznaczyła, że nowelizacja dostosowuje przepisy do jednej z unijnych dyrektyw, a zmiany muszą być wprowadzone do 20 października 2007 r.
Nowela zakłada m.in. skrócenie czasu otrzymania potwierdzenia kwalifikacji zawodowych. Zawiera ponadto definicję obywatela państw członkowskich UE, wprowadza pojęcie kształcenia klinicznego i kształcenia teoretycznego. Mówi także o skróceniu dla pielęgniarek, z tytułem licencjata, cyklu kształcenia na położną z 3 lat do 18 miesięcy.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, rejestr pielęgniarek i położnych z państw członkowskich UE prowadzić będzie właściwa okręgowa izba lekarska. Zawiera on m.in. dane osobowe, datę urodzenia, nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres zameldowania w rodzimym kraju oraz zamieszkania w Polsce.
Izba może też zwrócić się do odpowiednich władz lub organizacji w danym kraju UE z wnioskiem o przedstawienie informacji potwierdzających, że pielęgniarka lub położna prowadzi swoją działalność zgodnie z prawem i że nie były na nią nałożone żadne kary dyscyplinarne lub sankcje karne.