"Gazeta Prawna" pisze o nadchodzących zmianach. Zdaniem dziennika w branży telekomunikacyjnej Platforma planuje zwiększyć zakres kompetencji Urzędu Komunikacji Elektronicznej i nie chce zmiany szefowej urzędu, Anny Streżyńskiej, którą zamierza popierać w sporach z Komisją Europejską.
ZOBACZ TAKŻE:
PO wstrzyma obniżkę składki rentowej? Poseł POAntoni Mężydłozapowiada, że przyszły rząd będzie chciał dalszej liberalizacji rynku telekomunikacyjnego. Nowy gabinet będzie ponadto dążył do zwiększenia kompetencji UKE.
Powrót do prywatyzacji
W branży paliwowej i chemicznej jest szansa na dokończenie prywatyzacji, wstrzymanej za rządów PiS. Gabinet Platformy może próbować odejść od roli właściciela, w kierunku funkcji regulatora rynku. To może oznaczać ponowne uruchomienie prywatyzacji PKN Orlen i Grupy Lotos, lub przynajmniej pierwszej z tych firm.
W sektorze bankowym nadzór bankowy zostanie skonsolidowany i od stycznia 2008 roku wchłonięty przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dziennik pisze, że PO nie zgodzi sie, aby nadzór bankowy pozostał przy obecnym prezesie NBP, tak jak chciał tego PiS.
ZOBACZ TAKŻE: href="http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/narodowy;fundusz;zdrowia;bedzie;zlikwidowany,160,0,276128.html">NFZ do likwidacji
Według informacji "Gazety Prawnej" w sektorze energetycznym na pierwszy ogień pójdzie prywatyzacja spółki Enea.
Jak pisze dziennik, firma jeszcze przed wyborami miała wybrać bank inwestycyjny, który miał przeprowadzić ofertę publiczną na początku 2008 roku.
"Spółki działające w sektorze transportu mogą liczyć na prorynkowe podejście nowych władz" - dodaje "Gazeta Prawna". Nowe władze na pewno zaangażują się w oddłużanie spółki PKP oraz porządkowanie stosunków własnościowych w PLL LOT.