Na spotkaniu unijnych ministrów finansów w Brukselii najprawdopodobniej nie zostanie jeszcze wyłoniony wspólny kandydat na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - podał przedstawiciel Portugalii, która przewodniczy UE.
"Nie spodziewam się, że jutro z naszego spotkania wyniknie jakaś kandydatura, ale zobaczymy" - powiedział przedstawiciel portugalskiego przewodnictwa.
"Spodziewam się wymiany poglądów między ministrami na temat przyszłego szefa MFW. Był szereg nieformalnych kontaktów w tej sprawie i będą one kontynuowane" - dodał.
_ We wtorkowym spotkaniu 27 unijnych ministrów finansów nie weźmie udziału wicepremier Zyta Gilowska; Polskę ma reprezentować podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Marta Gajęcka. _Wybrany w 2004 roku dyrektor zarządzający MFW Rodrigo Rato, były minister finansów Hiszpanii, złożył niespodziewaną dymisję pod koniec czerwca "z powodów rodzinnych". Przestanie pełnić obowiązki w październiku.
Do tego czasu kraje europejskie powinny porozumieć się co do jego następcy - stanowisko szefa MFW tradycyjnie zarezerwowane jest bowiem dla przedstawiciela Europy, podczas gdy prezesem drugiej kluczowej międzynarodowej instytucji finansowej, Banku Światowego, zostaje Amerykanin (Robert Zoellick zastąpił ostatnio Paula Wolfowitza).
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przyjeżdża w poniedziałek wieczorem do Brukseli na spotkanie tzw. Eurogrupy m.in. po to, by promować swojego kandydata - byłego socjalistycznego ministra finansów Dominique'a Strauss-Kahna. Obserwatorzy na razie ostrożnie wypowiadają się o tej kandydaturze, wskazując na potencjalnych kontrkandydatów m.in. z Włoch. W mediach wśród kandydatów wymienia się także polskich profesorów: Leszka Balcerowicza i Marka Belkę.