Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bankowcy nie podzielają optymizmu rządu

0
Podziel się:

Zdaniem większości bankowców wskaźniki makroekonomiczne zawarte w ustawie budżetowej będą trudne do wykonania - wynika z badania przeprowadzonego przez Związek Banków Polskich oraz Pentor.

"W przeświadczeniu większości bankowców przyjęte przez rząd założenia są zbyt optymistyczne. Wzrost PKB i spożycia indywidualnego będzie niższy od przewidywanego, natomiast dług publiczny i stopa bezrobocia - wyższa. Jedynie inflacja zdaje się być w miarę trafnie przez rząd oszacowana" - napisano w raporcie podsumowującym badanie.

Prognozę, że wzrost gospodarczy w 2004 roku wyniesie 5 proc. podziela 26 proc. ankietowanych przedstawicieli banków. Spożycie indywidualne wzrośnie o planowane 3,3 proc. zdaniem 36 proc., wzrost stopy inflacji wyniesie 2 proc. zdaniem 47 proc., a państwowy dług publiczny będzie wynosił 54,8 proc. PKB zdaniem 30 proc. bankowców.

ODCHODZĄCA RPP OCENIONA NA 4 PLUS

Ustępująca Rada Polityki Pieniężnej została przez bankowców oceniona na 4 plus (4,3) w sześciostopniowej skali szkolnej. Dominują oceny dobre (43 proc.) i bardzo dobre (39 proc.) Ocenę dostateczną odchodzącej Radzie wystawiło 12 proc. pytanych, celującą 3 proc., a mierną 2 proc.

Rada została najlepiej oceniona przez przedstawicieli banków giełdowych, uzyskując u nich średnią ocenę 4,5. Najgorzej postrzegają RPP przedstawiciele banków spółdzielczych, wystawiając średnią ocenę 4,1.

ROK 2004 BĘDZIE DLA BANKOWOŚCI LEPSZY OD 2003

Większość bankowców (51,5 proc.) uważa, że rok 2004 będzie dla polskiej bankowości lepszy niż 2003. Według 29,5 proc. pytanych będzie podobny, a 19 proc. uważa, że będzie gorszy.

Optymistami jest 63 proc. reprezentantów banków giełdowych, 61 proc. banków z przewagą kapitału zagranicznego i 36 proc. banków spółdzielczych.

Bankowcy wskazują, że najważniejszym problemem po wejściu Polski do Unii Europejskiej będzie zapewnienie uczciwej konkurencji. Na drugim miejscu w hierarchii problemów znalazła się absorpcja środków unijnych, a na trzecim ograniczenie kosztów własnych banków.

Z ocen przedstawicieli sektora bankowego wynika, że oszczędzający w bankach i nabywcy polis na życie z funduszem inwestycyjnym muszą się liczyć z niewielką stopą zysku w 2004 roku. Zdaniem bankowców najbardziej opłacalne w tym roku będą inwestycje w fundusze inwestycyjne (uważa tak 41 proc. pytanych).

Również inwestujący na giełdzie oraz nabywcy obligacji skarbowych mogą liczyć, zdaniem bankowców na zyski. Uważa tak odpowiednio 21 i 18 proc. ankietowanych.

Sondaż ZBP i Pentora został przeprowadzony wśród przedstawicieli 201 placówek bankowych z całego kraju reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

gospodarka
wiadomości
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)