Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Brak zacieśnienia finansów to podwyżki stóp"

0
Podziel się:

Duże znaczenia ma projektu budżetu - mówi Adam Glapiński.

"Brak zacieśnienia finansów to podwyżki stóp"
(Amaxim/Dreamstime)

_ - Będzie wiadomo po przedłożeniu we wrześniu projektu budżetu, zaostrzenie polityki pieniężnej będzie nieuchronne _ - uważa Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej.

_ - RPP będzie musiała oczywiście manewrować tak, aby z jednej strony nie dopuścić do nadmiernego wzrostu inflacji, a z drugiej nie zdusić wzrostu gospodarczego. W takich warunkach najwłaściwszy model policy mix to zacieśnienie polityki fiskalnej przy pozostawieniu stóp procentowych bez zmian _ - pisze na stronach _ Dziennika Gazety Prawnej _ Glapiński.

_ - Jeśli jednak polityka fiskalna nie będzie zacieśniana - a przekonamy się o tym już we wrześniu, czytając projekt budżetu - zaostrzenie polityki pieniężnej będzie nieuchronne. Czy nastąpi to już jesienią, czy na przełomie tego i przyszłego roku - nad tym będziemy się zastanawiać _ - dodaje członek RPP.

Jego zdaniem kroki podejmowane przez resort finansów nie są wystarczające.

_ - Przyjęte założenia do budżetu na 2011 rok nie dają większych nadziei na radykalną zmianę, a niektóre propozycje - jak reguła wydatkowa czy zamrażanie płac w budżetówce - to za mało. To kosmetyka, a my potrzebujemy prawdziwej operacji _ - podkreśla.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t42110.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budzet;2010;najtrudniejszy;po;1989;roku,214,0,459990.html) Budżet 2010 najtrudniejszy po 1989 roku Przybędzie blisko pół miliona bezrobotnych. Gospodarka niemal stanie w miejscu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t36964.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkb;w;przyszlym;roku;wzrosnie;o;5;procent,60,0,433980.html) PKB w przyszłym roku wzrośnie o 5 procent? To byłby powrót do potencjalnego tempa wzrostu - uważa Maciej Krzak z CASE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)