Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Rząd bierze 100 proc. odpowiedzialności za szkodliwą umowę CETA"

18
Podziel się:

Prezes PSL zarzucił też rządowi, że nie informował społeczeństwa o szczegółach umowy CETA.

"Rząd bierze 100 proc. odpowiedzialności za szkodliwą umowę CETA"
(Maciej Stanik/REPORTER/EAST NEWS)

Rząd polski bierze 100 proc. odpowiedzialności za umowę handlową UE-Kanada (CETA), ponieważ zgodził się bez żadnych warunków na podpisanie tej szkodliwej umowy - powiedział w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Natomiast Kukiz'15 będzie się domagał, by Sejm nie zgodził się na ratyfikację CETA - zapowiedział w czwartek Stanisław Tyszka, wicemarszałek z tego ugrupowania. Wyraził nadzieję, że zgody nie wyrażą także parlamenty narodowe innych krajów UE.

- Niestety dojdzie do podpisania szkodliwej umowy CETA, rząd polski bierze za nią 100 procent odpowiedzialności, bo zgodził się bez żadnych warunków na podpisanie tej umowy, nie zgłosił zdania odrębnego, nie wsparł Walonii (która wcześniej blokowała podpisanie umowy CETA) - powiedział Kosiniak-Kamysz w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie.

Prezes PSL zarzucił też rządowi, że nie informował społeczeństwa o szczegółach umowy CETA. - Premier Beata Szydło mówi o zabezpieczeniu interesu Polski, tylko nie wiem w jaki sposób - zaznaczył. Jak zauważył, do ratyfikacji umowy CETA w Sejmie potrzebne będzie 2/3 głosów.

- Nie można zgadzać się na gorszą jakość życia Polaków. Rząd bierze 100-procentową odpowiedzialność za decyzję w sprawie CETA, bierze odpowiedzialność za zdrowie Polaków na przyszłość - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Stanisław Tyszka powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że klub Kukiz'15 będzie domagał się od rządu, żeby jak najszybciej w Sejmie znalazł się projekt ustawy dotyczący ratyfikacji umowy CETA.

- Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie. Liczymy też, że inne parlamenty nie zgodzą się na ratyfikację tej umowy - powiedział Tyszka.

Odnosząc się do informacji, że w Belgii doszło do porozumienia ws umowy UE-Kanada Tyszka powiedział, że "dotarła do nas niedobra informacja dla Polski, dla polskich rolników, przedsiębiorców i konsumentów, że złamany został opór Walonii w sprawie przyjęcia umowy CETA".

- Krążą informacje, że Belgia uzyskała lepsze warunki w zakresie rolnictwa i możliwość indywidualnego odstąpienia od umowy CETA. Jeżeli to się potwierdzi, to moje podstawowe pytanie jest takie: gdzie byli polscy negocjatorzy i dlaczego rząd polski nie walczy o interesy Polaków w tym zakresie - powiedział polityk Kukiz'15.

Jego zdaniem, umowa CETA może spowodować, że polski rynek zaleją produkty żywnościowe niskiej jakości, które zawierają GMO. Tyszka zaapelował też do wyborców PiS, aby "naciskali" na polityków Prawa i Sprawiedliwości, żeby rząd bronił interesów rolników, przedsiębiorców i konsumentów i nie zgodził się na ratyfikację umowy CETA.

Podpisanie umowy UE-Kanada blokował dotąd belgijski region Walonia. W czwartek przedstawiciele belgijskiego rządu federalnego i regionów porozumieli się w sprawie spornych punktów (czytaj więcej tutaj)
. Wcześniej w czwartek odwołany został szczyt, na którym umowa UE-Kanada miała być podpisana.

Premier Beata Szydło powiedziała w czwartek, że strona polska zadbała o to, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotychczasowe umowy Polska-Kanada. Podkreśliła, że rząd nie zgodzi się na rozwiązania, które byłyby dla Polski niekorzystne, a jakiekolwiek decyzje w sprawie CETA muszą być w Polsce ratyfikowane w Sejmie większością 2/3 głosów.

Negocjacje ws. CETA zakończyły się we wrześniu 2014 r. Umowa ma znieść niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizować handel usługami między UE a Kanadą. Komisja Europejska w lipcu zaproponowała państwom UE podpisanie umowy. Jeśli państwa członkowskie to uczynią i umowę przegłosuje Parlament Europejski, będzie ona mogła wejść tymczasowo w życie. Ostateczna ratyfikacja będzie należeć do parlamentów krajów unijnych i Kanady. Tymczasowe stosowanie umowy miałoby dotyczyć relacji handlowych; do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część umowy.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
WYRÓŻNIONE
Precz ze zdra...
8 lat temu
PiS - rządy zdrady narodowej.. Kaczyński i Szydło oddali suwerenność handlową Polski w ręce koncernów..
obser
8 lat temu
A to obłudnik. Przecież umowa CETA została usgodniona i zatwierdzona przez rząd PO PSL jakieś 2 lata temu. Co ten Kosiniak wygaduje?
Majkel ZG
8 lat temu
A SUWERENNOŚĆ o której tak krzyczy Beata schowana do kieszeni... sprzedaliście się!! HI-PO-KRY-ZJA Ps. Z tego co wiem umowa ta jeszcze musi przejść przez głosowanie w sejmie... oj zacznie się rozmazywanie odpowiedzialności za podpis, oj zacznie !! WIDZIMY !!!!!!!!!!!!!!!!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (18)
henry603
8 lat temu
Przecież PO I N tez tego chcą a PSL do pola.
Majkel ZG
8 lat temu
A SUWERENNOŚĆ o której tak krzyczy Beata schowana do kieszeni... sprzedaliście się!! HI-PO-KRY-ZJA Ps. Z tego co wiem umowa ta jeszcze musi przejść przez głosowanie w sejmie... oj zacznie się rozmazywanie odpowiedzialności za podpis, oj zacznie !! WIDZIMY !!!!!!!!!!!!!!!!!
Precz ze zdra...
8 lat temu
PiS - rządy zdrady narodowej.. Kaczyński i Szydło oddali suwerenność handlową Polski w ręce koncernów..
woodka59
8 lat temu
i mówi to caban z PSL który negocjował umowę
Werty
8 lat temu
PiS już przegrało wybory... I niestety 500 plus nie pomoże bo ci wyborcy nie chodzą na wybory.A my wiemy kto podpisał Ceta...PiS już przegrał....