Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz bliżej do powstania G-8

0
Podziel się:

Osiem zakładów dystrybucji energii elektrycznej które utworzą grupę, roboczo zwaną G-8, podpisało plan połączenia spółek - poinformował we wtorek PAP Mieczysław Wrocławski z Energi.

"Zarządy wszystkich ośmiu zakładów dystrybucyjnych podpisały plan połączenia spółek. Plan połączenia określa sposób łączenia się spółek grupy. Łączenie odbędzie się poprzez przejęcie" - powiedział we wtorek Wrocławski, rzecznik Energi.

Spółką przejmującą została wyznaczona Energa Gdańska Kompania Energetyczna SA, a w powstałej firmie funkcjonować będzie osiem oddziałów w miastach będących obecnie siedzibami łączonych zakładów energetycznych tj., w Gdańsku, Toruniu, Słupsku, Płocku, Elblągu, Olsztynie, Kaliszu i w Koszalinie.

W planie połączenia ustalono m.in. parytety wymiany akcji, czyli ile akcji spółek przejmowanych Skarb Państwa dostanie od spółki przejmującej.

Cały majątek spółek przejmowanych zostanie przeniesiony na Energę w zamian za akcje tej spółki, które zostaną wydane jedynemu akcjonariuszowi podmiotów przejmowanych, tj. Skarbowi Państwa.

Plan połączenia podpisało osiem spółek, chociaż wcześniej zakłady energetyczne z Kalisza i Płocka, sugerowały, że nie chcą konsolidacji w ramach grupy G-8.

Resort skarbu informował wcześniej, że może zgodzić się na wyłączenie tych spółek z konsolidacji grupy G-8 dopiero po korekcie programu dla energetyki. Program jednak nadal nie został zmieniony.

Według harmonogramu nowy skonsolidowany podmiot rozpocznie działalność z początkiem 2005 r.

Grupa G-8 obsługiwać będzie około 2,6 mln klientów i zatrudniać będzie około 9,4 tys. osób.

Utworzenie grupy G-8 będzie kolejnym etapem konsolidacji spółek z sektora dystrybucji energii elektrycznej. Zgodnie z przyjętym w styczniu 2003 roku przez rząd programem prywatyzacji i restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego większość spółek dystrybucyjnych będzie skonsolidowana w kilka grup.

Od 2003 roku działa już Grupa Energetyczna Enea, od maja tego roku spółka EnergiaPro Koncern Energetyczny, a od lipca Enion.

Według rządowych planów preferowanym sposobem prywatyzacji tych grup będzie giełda.

energetyka
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)