Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Duże zmiany w aptekach. Refundacja leków podpisana

0
Podziel się:

Nowe przepisy wprowadzają urzędowe ceny i marże na leki finansowane ze środków publicznych.

Duże zmiany w aptekach. Refundacja leków podpisana
(ferrantraite/iStockphoto)

Nowe przepisy wprowadzają urzędowe ceny i marże na leki finansowane ze środków publicznych. Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wchodzi w skład pakietu ustaw zdrowotnych przygotowanych przez rząd.

Ustawa budziła dużo kontrowersji, bo początkowo zawierała zapis o konieczności przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji leków na badania niekomercyjne - m.in. porównywanie leków generycznych. W tej sprawie prezydent na początku kwietnia wystosował list do premiera Donalda Tuska i przedstawił w nim swoje wątpliwości (dotyczące głównie zapisu o 3-proc. opłacie). Ostatecznie posłowie wykreślili ten zapis, przyjmując senacką poprawkę w tej sprawie.

Stałą cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. (obecnie 8,91 proc.). Oznacza to, że ceny leków refundowanych nie będą mogły być ani niższe, ani wyższe od ustalonych. Obecnie apteki stosują często promocje na leki finansowane przez NFZ, niektóre z nich można kupić nawet za kilka groszy lub złotówkę.

Ustawa, z wyjątkiem niektórych artykułów, ma wejść w życie od 1 stycznia 2012 roku.
Marża hurtowa w wysokości 5 proc. będzie obowiązywała dopiero od 2014 r. W 2012 roku miałaby wynosić 7 proc., w 2013 - 6 proc. urzędowej ceny zbytu. W ustawie określono limit na refundację ze środków NFZ na poziomie 17 proc. Wprowadzony ma zostać obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, w których zobowiążą się one do przestrzegania cen ujętych w obwieszczeniach zawierających wykazy produktów refundowanych.

Zgodnie z ustawą, lekarz, który pracuje w jednym miejscu, nie będzie musiał podpisywać z NFZ umowy na wydawanie recept. Jeśli jednak będzie pracował w dwóch lub więcej, taka umowa będzie konieczna.

MZ uważa, że ustawa refundacyjna zakończy "grę pacjentem" - chodzi o sytuacje, gdy pacjenci zachęcani przez koncerny farmaceutyczne niskimi cenami leków (do których dopłaca państwo), nabywają je bez potrzeby.

Zastrzeżenie dotyczące zgodności ustawy refundacyjnej z konstytucją w zakresie swobody działalności gospodarczej wyrażali prawnicy, m.in. profesorowie: Zbigniew Ćwiąkalski i Michał Kulesza.

Według UOKiK wprowadzenie sztywnych cen i marż przeczy zasadom wolnego rynku, a hurtownie i apteki pozbawia możliwości konkurowania. Business Centre Club zwracał się do prezydenta z prośbą o skierowanie ustawy refundacyjnej do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wazne;zmiany;w;ustawie;refundacyjnej,7,0,828423.html) Ważne zmiany w ustawie refundacyjnej Posłowie zdecydowali o usunięcie zapisu dotyczącego przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji leków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t86060.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/senat;za;urzedowymi;cenami;lekow,109,0,819821.html) Senat za urzędowymi cenami leków Senatorowie wykreślili z ustawy refundacyjnej zapis o przekazywaniu przez firmy farmaceutyczne 3 proc. z zysku z refundacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;zamiast;pigulek;dieta;i;plukanie;zoladka,70,0,804934.html) Zwoliński: Zamiast pigułek, dieta i płukanie żołądka Kopacz wie, jak walczyć z pazernymi koncernami farmaceutycznymi i lekomanią.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)