Enea, Energa, Polska Grupa Energetyczna i PGNiG Termika - spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - złożyły francuskiemu EDF International nową ofertę na zakup akcji i udziałów w spółkach, należących do EDF w Polsce, posiadających konwencjonalne aktywa wytwórcze oraz prowadzących działalność usługową.
Jak deklarują wymienione spółki, wszystkie z wiodącym udziałem skarbu państwa w akcjonariacie, złożenie nowej oferty nastąpiło w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia obowiązywania oferty złożonej 16 września.
Nowa oferta będzie ważna przez 90 dni od daty złożenia i jest uzależniona m.in. od wyników badania "due diligence", co będzie podstawą do podjęcia dalszych decyzji dotyczących ewentualnej transakcji.
Pod koniec października EDF przyznał czeskiemu holdingowi EPH wyłączność negocjacyjną w związku z procesem sprzedaży Elektrowni Rybnik. W sprawie zbycia pozostałych aktywów - ośmiu elektrociepłowni i czterech małych sieci ciepłowniczych - EDF rozmawia z IFM Investors.
Enea, Energa, PGE i PGNiG Termika złożyły 16 września wstępną, niewiążącą ofertę na zakup akcji i udziałów w spółkach należących do EDF w Polsce, w szczególności Elektrowni Rybnik, elektrociepłowni w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, elektrociepłowni i sieci ciepłowniczej w Toruniu, w aglomeracji wrocławskiej, w Zielonej Górze oraz inwestycji w blok gazowy w Toruniu.
EDF ma 10-proc. udział w rynku energii elektrycznej i 15-proc. udział w rynku ciepła sieciowego w Polsce.
PGE, Energa i Enea to w kolejności pierwsza, druga i trzecia największe firmy energetyczne w Polsce. Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z około 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego i 30 procent w sprzedaży dla klientów końcowych.