Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emisja CO2 dzieli Unię. Polska gotowa na weto

0
Podziel się:

Rozmowy unijnych ministrów mogą trwać nawet kilkanaście godzin i nie wiadomo, czy przyniosą efekt.

Emisja CO2 dzieli Unię. Polska gotowa na weto
(Vickifrance/Dreamstime)

Nie ma przełomu w rozmowach ministrów środowiska o redukcji CO2 w krajach Unii Europejskiej. Atmosfera jest nerwowa. Rozmowy mogą przeciągnąć się do późnych godzin wieczornych.

W Brukseli od 10 rano trwa posiedzeniu ministrów ochrony środowiska państw UE ws. redukcji emisji CO2 w UE do 2050. Prezydencja duńska chce, by _ 27 _ przyjęła we wnioskach z posiedzenia tzw. kroki milowe, które w swojej analizie wskazała Komisja Europejska. W 2030 r. UE miałaby zredukować swoje emisje o 40 proc., w 2040 o 60 proc., a w 2050 r. aż o 80 proc. w porównaniu z 1990 r. Polska nie chce nowych celów i może zawetować wnioski z posiedzenia.

_ Inne kraje Wyszehradu - Czechy, Węgry i Słowacja - oraz Bułgaria i Rumunia są skłonne przystać jedynie na indykatywne orientacyjne cele, a kraje takie jak Wielka Brytania, Niemcy i Francja chcą celów obligatoryjnych. Pojawiają się też głosy o podniesieniu do 25 proc. celu redukcji emisji CO2 do 2020 roku _ - mówi osoba związana z polską delegacją.

Dodała, że dotychczas nieugięta w rozmowach o nowych celach klimatycznych jest też duńska komisarz UE ds. klimatu Connnie Hedegaard.

Zgodnie z obowiązującym pakietem klimatycznym z 2008 r., UE ma obniżyć swoje emisje o 20 proc. do 2020 r.

Inna osoba z kręgów zbliżonych do uczestników rozmów wskazała jednak, że _ wydaje się, iż Polska jest sama ze swoim bardzo konfrontacyjnym punktem widzenia _.

Jak powiedział w czwartek minister środowiska Marcin Korolec, Polska nie chce nowych celów redukcji emisji CO2 po 2020 r. przed zakończeniem globalnych negocjacji klimatycznych, co może nastąpić w 2015 r. Polska może więc zawetować pomysł nowych celów, jeśli na stole nie pojawi się propozycja kompromisowa. Tak stało się w czerwcu 2011 r.

Czytaj więcej o negocjacjach unjnych
Naciskają na Polskę. Może nas to kosztować 50 miliardów rocznie Unijni politycy i ekolodzy apelują do Polski, by dołączyła do walki ze zmianami klimatycznymi.
Polska przeciwko Brukseli. Będzie wojna? _ Warunki narzucane przez Komisję Europejską, to wielomiliardowe koszty dla Polski _ - mówią eksperci.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)