Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz łupkowy trafi na rynek już za trzy lata

0
Podziel się:

Paliwo będzie pochodzić z odwiertów PGNiG w Wejherowie na Pomorzu.

Gaz łupkowy trafi na rynek już za trzy lata
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

W ciągu kilku miesięcy wykonamy poziome otwory poszukiwawcze za gazem łupkowym na koncesji Wejherowo na Pomorzu - poinformował na konferencji wiceprezes PGNiG Marek Karabuła. Dodał, że gaz z tych odwiertów trafi na rynek w 2014 r.

PGNiG na koncesji Wejherowo na stanowisku w Lubocinie wykonał pionowy odwiert poszukiwawczy o głębokości ponad 3 tysięcy metrów. 18 września przedstawiciele spółki poinformowali, że udało się dzięki niemu odnaleźć gaz. PGNiG zamierza na tym stanowisku poszukiwawczym wykonać też odwierty poziome.

_ - Będziemy wiercili na Lubocinie za kilka miesięcy pierwszy odwiert poziomy. Jego projekt jest już gotowy. Otwór Lubocino-1 znajduje sie w okolicach Żarnowca, tego miejsca, w którym kiedyś rozpoczęto budowę elektrowni atomowej. Ale co ważniejsze, znajduje się kilka kilometrów od kopalni Żarnowiec, którą eksploatuje PGNiG. Wydobywamy tam ropę naftową i gaz _ - zaznaczył.

Jak dodał, zostanie wykonanych sześć poszukiwawczych odwiertów poziomych. _ zobaczymy, jakie będą wyniki. Potem możemy bez problemu wykonać kolejne sześć odwiertów _ - zaznaczył.

Jak podkreślił, dzięki temu w 2014 na rynek gazu trafi surowiec z tych pierwszych sześciu odwiertów. Zaznaczył jednak, że jeszcze nie wiadomo, jakie będzie ilość tego gazu. _ - Otwory potrafią produkować różne ilości surowca - niektóre nawet 220 mln metrów sześciennych w czasie całego okresu swojego funkcjonowania, inne tylko 20 mln metrów sześciennych _ - wyjaśnił.

PGNiG posiada 15 koncesji na poszukiwanie konwencjonalnych i niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w Polsce. Zamierza pozyskać kolejne koncesje. W tym roku spółka zacznie szukać gazu także na koncesji Tomaszów Lubelski.

W Polsce - jak dotąd - wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. dla polskich firm PGNiG, Orlen Upstream, Lotos, amerykańskiego ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips i angielskiej Lane Energy.

Czytaj więcej o gazie łupkowym
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pgnig;rozpoczal;techniczne;wydobycie;gazu;lupkowego,11,0,914699.html) PGNiG zaczęło już wydobywać gaz łupkowy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło techniczne wydobycie gazu z łupków na koncesji Wejherowo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/orlen;planuje;pierwsze;odwierty;gazu;lupkowego,44,0,886828.html) Polska szansa na bogactwo. Orlen zaczyna Orlen jeszcze w tym roku zamierza wykonać tu dwa odwierty na Lubelszczyźnie. Trzeci zaplanowany jest na pierwszą połowę 2012 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100553.jpeg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/anglicy;jako;pierwsi;znalezli;gaz;lupkowy,239,0,858607.html) Anglicy jako pierwsi znaleźli gaz łupkowy Przemysłowe wydobycie nie rozpocznie się w Polsce jednak wcześniej, niż za 10-15 lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)