Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Rotch chce zainwestować ponad miliard USD w RG do 2004 r.

0
Podziel się:

Grupa Rotch Energy, jeden z dwóch oferentów na 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej SA planuje wydać na jej zakup i inwestycje do 2004 roku ponad jeden miliard dolarów

- poinformował we wtorek szef projektu zakupu RG w Rotch Energy.

'Łącznie do 2004 roku chcemy zaangażować w RG kwotę przekraczającą miliard dolarów' - powiedział David Wood na konferencji prasowej.

'Pieniądze te będą przeznaczone na zakup 75 proc. akcji i inwestycje' - dodał.

Wcześniej analitycy wyceniali wartość 75 proc. akcji spółki na 200-300 mln dolarów, a minimalną kwotę koniecznych inwestycji na drugie tyle.

Wood poinformował, że RE planuje zwiększyć docelowo przerób RG do 7,5 mln ton ropy rocznie z ponad 4 mln ton obecnie, poprawić jakość produktów, tak aby były zgodne z europejskimi normami, które wejdą w 2005 roku i obniżyć koszty działania spółki.

Wood powiedział, że RE docelowo chce zwiększyć do 600 liczbę stacji paliw z 250 obecnie, jakie ma Rafineria Gdańska.

Dodał, że Grupa Rotch, w której obok Rotch Energy wchodzą także spółki Mitsui, Gulf oraz polscy inwestorzy, po przejęciu RG zaproponuje pracownikom, którzy mają teraz 15 proc. akcji, program dywidendowy, żeby nie sprzedawali swoich akcji.

Powiedział, że docelowo w rękach polskich inwestorów znajdzie się około 50 proc. akcji RG, ponieważ w skład grupy wchodzi Konsorcjum Gdańskie, będące spółką złożoną z 17 firm dystrybuujących paliwa oraz Kredyt Bank SA.

Obecnie 75 proc. akcji RG ma Nafta Polska, 15 proc. pracownicy, a 10 proc. Skarb Państwa. Do grupy Rotch wchodzą koncern paliwowy Mitsui Corp. ze sprzedażą 120 mln ton paliw rocznie, Gulf Oil Int., jeden z trzech największych producentów olejów silnikowych na świecie oraz Halliburton Kellog Brown and ROOT, operator około 60 rafinerii na świecie i sama Rotch Energy.

W zeszłym tygodniu zarząd Nafty Polskiej złożył rezygnację z powodu różnic w koncepcji prywatyzacji RG z Ministerstwem Skarbu Państwa, jednak w opinii analityków sytuacja w Nafcie nie wpłynie na sprzedaż RG.

Analitycy uważają, że RG jest zbyt mała, żeby liczyć się w grze na środkowoeuropejskim rynku i czeka ją alians z inną spółką paliwową w tym regionie.

MOL, drugi oferent na 75 proc. RG, planuje wziąć udział w integracji środkowoeuropejskich koncernów paliwowych, wraz ze Slovnaftem, austriackim OMV i PKN Orlen SA. Jednak Skarb Państwa wykluczył możliwość sprzedaży RG PKN.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)