Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska zajmie się polskim budżetem

0
Podziel się:

KE ogłosi dziś, czy Polska podjęła wystarczające działania, by zredukować do poziomu poniżej 3 procent PKB.

Komisja Europejska zajmie się polskim budżetem
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)

Komisja Europejska ogłosi dziś, czy Polska podjęła wystarczające działania, by zredukować nadmierny deficyt finansów publicznych w tym roku poniżej trzech procent Produktu Krajowego Brutto. Komisarze na pierwszym w Nowym Roku posiedzeniu ocenią założenia budżetu przysłane przez Warszawę. Oprócz Polski wezmą pod lupę też cztery inne kraje - Belgię, Cypr, Maltę i Węgry.

Komisja Europejska pod koniec ubiegłego roku ponagliła polski rząd, by przyspieszył działania redukujące nadmierny deficyt i zażądała dodatkowych informacji, w jaki sposób zamierza to zrobić. Wtedy prognozy Brukseli mówiły, że tegoroczny deficyt w Polsce przekroczy dozwolony 3-procentowy limit i dopiero w przyszłym roku zostanie zredukowany do tego poziomu.

Minister finansów Jacek Rostowski napisał w niedawnym liście do Komisji Europejskiej, że rząd podjął dodatkowe działania, bo te wcześniejsze, w obliczu kryzysu, nie gwarantowały skutecznego zmniejszenia dziury budżetowej. Podkreślił też, że dzięki dodatkowym zabiegom, nadmierny deficyt finansów publicznych już w tym roku zostanie zredukowany do poziomu poniżej 3 proc. PKB, czego domagała się Bruksela.

Oceniając budżety Komisja Europejska postępuje według zapisów tzw. sześciopaku, który obowiązuje od połowy grudnia. Przewiduje on sankcje finansowe dla krajów, które nie trzymają w ryzach budżetów, ale dotyczy to tylko strefy euro. W przypadku państw spoza strefy KE może skierować do Rady UE wniosek o upublicznienie słabych stron budżetu. Taka informacja mogłaby zostać niekorzystnie odebrana przez rynki finansowe.

Czytaj więcej o budżecie na 2012 rok
Ocenią polski budżet. Jeśli źle, będzie reakcja Jeśli KE stwierdzi, że Polska nie podjęła wystarczających kroków, by w 2012 r. zejść z deficytem poniżej 3 proc. PKB, to Rada UE może upublicznić słabości budżetu.
Rostowski pisze list. Obiecuje, że Polska da radę Minister finansów tłumaczy Komisji Europejskiej, dlaczego, mimo wprowadzenia zmian, deficyt na koniec 2011 r. wyniesie 5,6 proc. PKB
Eksperci zgodni: Rząd jest zbyt optymistyczny Polsce grozi recesja i trzeba brać to pod uwagę - podkreślają analitycy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)