Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krytycznie o Polsce w raporcie Rady Europy

0
Podziel się:

Zbyt długie procedury sądowe, mało efekywne prawo w zwalczaniu dyskryminacji i ksenofobii, przepełnione wiezienia, nieskuteczne zapobieganie zjawisku fali w jednostkach wojskowych i restrykcyjne realizowanie ustawy antyaborcyjnej - to główne zarzuty postawione Polsce w raporcie Rady Europy. Raport przedstawił Komitetowi Ministrów Komisarz Praw Człowieka, Alvaro Gil Robles.

Jednym z głównych zaleceń raportu jest skrócenie procedur sądowych. Najostrzej skrytykowano wymiar sprawiedliwości w Warszawie. W Sądzie Rejonowym Warszawa Śródmieście sprawy karne są rozpatrywane średnio przez 28 miesięcy. Wiele oczekuje na rozstrzygniecie ponad 5 lat.

Raport zarzuca także sądom zwłokę w rozpatrywaniu skarg dotyczących wypłat zaległych pensji - bez względu na trudną sytuację skarżących. Aby zmniejszyć przepełnienie więzień, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy zwrócił się o częstsze stosowanie kar alternatywnych.

W więzieniu w Białołęce, zaprojektowanym dla 1200 osób, przebywało w czasie wizyty Alvaro Gil Roblesa 1700 więźniów. Wielu - jak stwierdzono w raporcie - ma zbyt mały dostęp do obrońców.

Komisarz Praw Człowieka zaleca także Polsce skuteczniejszą walkę z ksenofobią, antysemityzmem i dyskryminacją. Alvaro Gil Robles stwierdza w raporcie, że w działaniach tych może dopomóc ratyfikowanie 12-go protokołu Europejskiej Konwencji. Zakazuje on stosowania wszelkiej dyskryminacji.

Komisarz Praw Człowieka zwrócił się także o lepszą ochronę praw pracowniczych, miedzy innymi zabezpieczenia terminowego wypłacania pensji.

Po stwierdzeniu przypadków odmowy przez lekarzy dokonania przerwania ciąży, w sytuacjach prawnie uzasadnionych, Alvaro Gil Robles zwrócił się również o zapewnienie prawidłowego realizowania ustawy antyaborcyjnej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)