Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kulczyk poleci z Komorowskim do Chin

0
Podziel się:

Polski prezydent spotka się z prezydentem Chin. Na wyjazd zabierze silną delegacje gospodarczą.

Kulczyk poleci z Komorowskim do Chin
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego będzie niezmiernie ważnym elementem w stosunkach dwustronnych, bo w takim kraju jak Chiny relacje głów państwa są niezwykle istotne - powiedział ambasador RP w Pekinie Tadeusz Chomicki.

Prezydent Komorowski odwiedzi Szanghaj i Pekin w dniach 18-22 grudnia. Spotka się m.in. z prezydentem Hu Jintao, premierem Wen Jiabao oraz Wu Bangguo, przewodniczącym chińskiego parlamentu. Ponadto polski prezydent wraz z grupą polskich urzędników państwowych i biznesmenów weźmie udział w forum gospodarczym, inwestycyjnym oraz edukacyjnym.

- _ Rezultaty takiego spotkania i podpisane z tej okazji dokumenty wyznaczają sposób postrzegania danego kraju przez władze i społeczeństwo ChRL. Można oczekiwać, że rezultatem wizyty prezydenta Komorowskiego w Chinach będzie podniesienie relacji do poziomu strategicznego _ - podkreślił ambasador.

- _ Oczywiście partnerstwo zakłada, że większość naszych poglądów na sprawy świata jest zbieżna, ale nie wyklucza, że w niektórych kwestiach możemy się różnić _ - dodał Chomicki.

Według niego, w relacjach z Chinami bardzo istotna jest współpraca między krajami unijnymi. - _ Z perspektywy Chin, jako drugiej gospodarki świata, wszystkie inne kraje są niewielkie. Nawet Niemcy, które są krajem o zdecydowanie najsilniejszej pozycji ze wszystkich krajów europejskich - ich współpraca handlowa z Chinami przekracza brytyjską, francuską i włoską, razem wzięte - wobec Pekinu nie są w stanie pozwolić sobie na pełną swobodę działań. Ta świadomość powinna skłaniać do ścisłej współpracy między wszystkimi członkami Unii Europejskiej w Chinach _ - dodał ambasador.

Wymiar ekonomiczny wizyty Komorowskiego to przede wszystkim forum inwestycyjne w Szanghaju oraz gospodarcze w Pekinie. - _ Wydarzenia te mają na celu zaprezentowanie Polski jako partnera, z którym warto i powinno się robić interesy, a obecność ważnych chińskich polityków podkreśli wagę, jaką chińskie władze przywiązują do współpracy gospodarczej z Polską _ - powiedział Chomicki.

Pojawiły się komentarze, że porażka chińskiego konsorcjum Covec przy budowie dwóch odcinków autostrady A2 spowodowała pogorszenie stosunków na linii Pekin-Warszawa. W połowie czerwca br. strona polska rozwiązała umowę z Covec ze względu na m.in. opóźnienia w wypłatach dla podwykonawców inwestycji. Według Chomickiego, przykład ten jest ostrzeżeniem dla innych chińskich firm oraz lekcją, z której należy wyciągnąć wnioski.

Czytaj w Money.pl

- _ Sprawa Covec-u nie odbiła się tutaj tak głośnym echem jak w Polsce, bowiem z punktu widzenia Chin nie był to bardzo znaczący kontrakt. Był na pewno ważny, bo to pierwsza próba chińskiej firmy w projekcie realizowanym ze środków publicznych na terenie Unii Europejskiej. Covec poniósł klęskę z wielu względów i wielu chińskich komentatorów dostrzega, że spółka ta niebyła przygotowana do realizacji projektu na terenie Unii Europejskiej, gdzie uwarunkowania prawne i praktyczne są odmienne od chińskich norm _ - dodał ambasador.

Jak poinformował Chomicki, w czasie wizyty odbędzie się kilka paneli poświęconych obszarom, w których Polska z Chinami ma największe możliwości rozwoju, chodzi o: górnictwo, przemysł chemiczny, metalurgiczny, maszynowy. Osobny panel poświęcony będzie instrumentom finansowym.

- _ Ponadto planujemy dwa seminaria dla przedsiębiorców w Szanghaju i Pekinie oraz mniej formalne spotkania między biznesmenami polskimi i chińskimi. Możemy spodziewać się podpisania kontraktów i porozumień, mających istotne znaczenie dla dwustronnych stosunków w dziedzinie gospodarki, kultury i edukacji _ - powiedział ambasador.

W skład delegacji towarzyszącej prezydentowi wejdą m.in.: wicepremier Waldemar Pawlak, minister szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, Główny Lekarz Weterynarii oraz wiceministrowie resortu spraw zagranicznych, finansów, gospodarki, skarbu, transportu oraz ochrony środowiska, jak i przedstawiciele PAIiIZ, PARP i ARP. Delegacji towarzyszyć będą także ponad 30 polskich biznesmenów, m.in. Jan Kulczyk oraz przedstawiciele firm KGHM oraz Selena, które od lat obecne są na chińskim rynku.

Wielu specjalistów uważa, że Polska do tej pory nie ma zwartej strategii dotyczącej Azji. Chomicki jako dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku w MSZ (2008-2009) zakończył pracę nad przygotowaniem zarysu koncepcji działań długofalowych dotyczących Azji, obejmujących 70 typów działań.

- _ Projekt ten powinien zostać poddany dyskusji w innych resortach, jak i strukturach pozarządowych, ale prace te nie zostały zakończone. Jednak jako ambasada, w ramach polityki MSZ pracujemy na podstawie założeń, które mają za zadanie wytworzenie pozytywnego obrazu Polski _ - powiedział ambasador.

- _ Staramy się zakorzeniać w świadomości Chińczyków pozytywny obraz Polski jako ważnego europejskiego kraju sukcesu i najważniejszego kraju w regionie. Oprócz tego staramy się promować nasz kraj jako atrakcyjny kierunek turystyczny o bogatej historii i kulturze materialnej. Prezentujemy także Chińczykom nasze możliwości w dziedzinie edukacji. Działań tych jednak powinno być więcej, w szczególności po stronie polskich instytucji działających w sferach gospodarki _ - tłumaczył Chomicki.

Czytaj w Money.pl

Promocji Polski w Chinach sprzyjał okres prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu tego roku staraniami placówki RP w Państwie Środka odbyło się ponad 100 imprez kulturalnych mających promować nasz kraj. Do najważniejszych należały m.in.: występy Krzysztofa Pendereckiego, prezentacja muzyki kameralnej, jak i jazzowej (Sławek Jaskułke, Aga Zaryan), występy teatralne (m.in. Teatr Montownia i Kana), Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży, czy retrospektywna wystawa Ryszarda Horowitza. W czasie prezydencji promowano również twórczość Czesława Miłosza, którego chińskim przekładom poświęcono liczne konferencje i seminaria.

Jak twierdzi Chomicki, historycznie stosunki między Polską a Chinami przedstawiały się dobrze i poprawnie. Polska jako jeden z pierwszych krajów uznała Chińską Republikę Ludową w październiku 1949 roku, co wielu Chińczyków do tej pory pamięta i docenia - twierdzi Chomicki, dodając, że mimo prestiżu niewiele z tego dziś wynika w praktyce. - _ W ciągu ostatnich 20 lat relacje stały się bardziej pragmatyczne, jednak poziom tych stosunków nie odzwierciedla potencjału, który jest po obydwu stronach _.

Deficyt w wymianie handlowej między Polską a Chinami wyniósł w ubiegłym roku około 15 miliardów dolarów.

- _ Teraz, gdy mamy ustabilizowaną pozycję w naszym regionie, czas nadrobić pewne zaległości w stosunkach z Chinami _ - powiedział ambasador przyznając, że jest to trudne, gdyż Polska obecna jest przede wszystkim w świadomości miłośników kultury, ze względu na popularność Chopina. - _ Wyniki naszych działań przychodzą z opóźnieniem i do tego potrzeba dużo cierpliwości. Przebicie się do świadomości miliarda trzystu milionów ludzi wymaga wielokrotnego powtarzania tego przekazu _ - podsumował ambasador.

Więcej o gospodarce Chin czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t98363.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/chinskie;inwestycje;w;europie;szykuja;ekspansje,90,0,977754.html) Chiny szykują ekspansję. Kupią najlepszych Chiny szykują się do kupowania najlepszych kąsków wśród aktywów Zachodniej Europy, a zwłaszcza Wielkiej Brytanii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t142863.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chiny;nie;uzyja;rezerw;walutowych;by;ratowac;strefe;euro,146,0,980882.html) Mocna reakacja Chin. Ratowania nie będzie Chińska wiceminister finansów oceniła że argumenty, wedle których Chiny powinny ratować Europę, nie są przekonujące.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t89811.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chiny;w;przyszlym;roku;mozliwy;deficyt;handlowy,18,0,939026.html) Eksport Chin zamiera. Deficyt handlowy? - _ Chińskie firmy produkujące na eksport przeżywają najgorsze chwile od lat _ - pisze _ China Daily _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)