Samorządy z woj. śląskiego, na których terenie znajdują się lokalne lotniska, mogą starać się o środki na rozwój związanej z nimi infrastruktury. Do podziału jest milion złotych. Dziś zarząd województwa ogłosił konkurs dla zainteresowanych gmin.
Konkurs pod nazwą _ Lotniska lokalne 2012 _ ogłoszono po raz drugi. To efekt przyjętej dwa lata temu w regionie koncepcji wspierania lotnisk lokalnych, które mają być uzupełnieniem dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.
Chodzi o to, by zwiększyć dostępność transportu lotniczego i zapewnić szybki dostęp do innych miast i krajów europejskich. Samorządy mogą przeznaczyć pieniądze np. na parkingi przy lotniskach czy drogi łączące porty z siecią transportu kołowego i szynowego regionu, a także na infrastrukturę lotniskową, jeżeli gmina lub powiat są współwłaścicielami lotniska.
Marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz ocenił, że wzrost popytu na usługi przewoźników realizujących połączenia _ taksówkami powietrznymi _ jest korzystną tendencją. Właśnie tacy przewoźnicy często korzystają z tańszych lokalnych lotnisk.
_ - Ma to znaczenie dla sprawniejszej organizacji wizyt biznesowych, rozwoju turystyki oraz Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/91/m90203.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/centralny;port;lotniczy;nie;ma;potrzeby;budowy,119,0,1058423.html) *Powstanie Centralny Port Lotniczy? Za 30 lat * W ciągu najbliższych 20-30 lat nie ma potrzeby budowania w Polsce Centralnego Portu Lotniczego. lotnictwa rekreacyjno-sportowego. Lotniska lokalne to także możliwość szybkiego i bezpośredniego dostępu do wielu miejsc w Europie. Może to zaowocować zwiększeniem dynamiki współpracy gospodarczej z zagranicznymi partnerami _ - ocenił marszałek.
Obecnie w rejestrach Urzędu Lotnictwa Cywilnego z terenu woj. śląskiego, poza portem w Pyrzowicach, wpisane są lotniska: Aleksandrowice k. Bielska-Białej, Gliwice, Gotartowice k. Rybnika, Katowice-Muchowiec, Żar w Międzybrodziu Żywieckim, Rudniki k. Częstochowy oraz Kaniów k. Czechowic-Dziedzic.
Powierzchnia tych lotnisk jest bardzo zróżnicowana - od 12 ha lotniska Żar, przez 88 ha Katowic-Muchowca i 90 ha lotniska w Gliwicach, do 250 ha w przypadku Częstochowy-Rudnik.
Wszystkie lotniska są dogodnie położone względem centrów miast, w pobliżu których są zlokalizowane. Szacowany maksymalny czas dojazdu do centrów miast to 10-15 minut. Np. z lotniska na Muchowcu w Katowicach w ciągu niespełna pół godziny można pieszo dojść do ścisłego centrum miasta.
Infrastruktura lotnisk jest w większości przypadków stosunkowo dobrze rozbudowana. Wszystkie mają hangary oraz różnego rodzaju zabudowania portu lotniczego, a także stacje paliw. Problemem jest natomiast brak miejsc noclegowych oraz budynków kontroli lotów.
Czytaj więcej o lotniskach w Polsce w Money.pl | |
---|---|
Ostrzegają przed korkami na Wielkanoc Zakorkowane lotniska mogą zmusić przewoźników do przetrzymania pasażerów na pokładzie po wylądowaniu, co zaszkodzi punktualności rozkładu lotów. | |
Lotnisko Chopina zanotowało wzrost liczby pasażerów Blisko 696 tys. osób zostało odprawionych na warszawskim Lotnisku Chopina w marcu 2012 r. To o 4,8 proc. więcej niż w marcu przed rokiem. | |
W tej dziedzinie transportu odnieśliśmy sukces Polska jest dobrze przygotowana do Euro2012 w obszarze lotnictwa - uważa wiceszef sejmowej komisji infrastruktury Janusz Piechociński z PSL. |