Międzynarodowy Fundusz Walutowy odpisał z zadłużenia Gwinei, Liberii i Sierra Leone łącznie około 100 milionów dolarów. Zaapelował do międzynarodowych kredytodawców o podobne kroki wobec trzech krajów, które najbardziej ucierpiały z powodu epidemii eboli.
MFW zaoferował również trzem zachodnioafrykańskim państwom nieoprocentowany kredyt w wysokości 160 milionów dolarów.
_ - Te trzy kraje są poddane bardzo dramatycznej próbie, na którą składają się zarazem pandemia, ryzyko izolacji _ i możliwość dalszego rozprzestrzeniania się wirusa - powiedziała dziennikarzom szefowa MFW Christine Lagarde.
Stany Zjednoczone jako pierwsze zaproponowały, by Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaoferował częściowe umorzenie zadłużenia trzem krajom w Afryce Zachodniej, aby mogły one m.in. zwiększyć wydatki na usługi publiczne.
MFW zwykle przyznaje pożyczki, a nie darowizny, ale w czwartek poinformowano również o utworzeniu specjalnego funduszu na rzecz krajów zmagających się z epidemiami lub kataklizmami naturalnymi.
Liczba nowych przypadków eboli wzrosła w ubiegłym tygodniu we wszystkich trzech krajach, kończąc trwający kilka tygodni okres spadków zachorowań w regionie - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
W sumie w wyniku najnowszej fali epidemii eboli zmarło prawie 9 tys. ludzi. Epidemia ujawniła katastrofalny stan systemów opieki zdrowotnej w niektórych państwach afrykańskich.
Czytaj więcej w Money.pl