Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mimo wszystko perspektywa pozostała stabilna

0
Podziel się:

Chociaż gospodarka polska uniknęła recesji, ubiegłoroczny wzrost PKB był najniższy od czasów rozpoczęcia transformacji i najniższy w Europie Środkowo-Wschodniej - napisali w komunikacie eksperci agencji Fitch.

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch podtrzymała ratingi dla Polski - długoterminowy dla zadłużenia w zagranicznej walucie na poziomie BBB plus i dla zadłużenia w lokalnej walucie A plus - poinformowała agencja w komunikacie.

Agencja podtrzymała też rating krótkoterminowy F2.

Perspektywa pozostała stabilna. Chociaż gospodarka polska uniknęła recesji, ubiegłoroczny wzrost PKB był najniższy od czasów rozpoczęcia transformacji i najniższy w Europie Środkowo-Wschodniej - napisali w komunikacie eksperci agencji.

Dodali, że przechodzenie przez fazę spadkową cyklu koniunkturalnego negatywnie wpłynęło na podstawy wiarygodności kredytowej kraju poprzez pogarszający się stan finansów publicznych. Deficyt budżetu liczony kasowo wyniósł 5,6 proc. PKB w 2001 r. i spodziewany jest jego wzrost do poziomu 6 proc. w tym roku. Agencja prognozuje, że w wyniku tego wzrośnie zadłużenie państwa z poziomu szacowanego na 43 proc. PKB w końcu 2001 do około 48 proc. na koniec 2002.

'Jeśli wpływy z prywatyzacji będą niższe niż oficjalne szacunki, co wydaje się prawdopodobne, dług może być nieznacznie wyższy' - napisali w komunikacie eksperci Fitch.

Zadłużenie Polski jest już wyższe niż średnie w grupie porównawczej krajów o ratingu na poziomie 'BBB'.

Jeśli dług wzrośnie, wówczas to porównanie wypadnie jeszcze mniej korzystnie, gdyż w innych krajach tej grupy przeciętna relacja zadłużenia do PKB pozostaje stabilna.

Fitch pozytywnie postrzega zastosowane przez rząd nowe posunięcia w zarządzaniu finansami publicznymi, polegające na odejściu od określania nominalnego deficytu na rzecz kontrolowania wydatków. To może mieć znaczący wpływ na sposób realizowania wydatków w średnim okresie czasu. Jednak średniookresowe, mało ambitne plany, w wyniku których wydatki wzrosną rocznie o 1 proc. ponad inflację, nie są przez agencję Fitch postrzegane pozytywnie. Istnieje ryzyko, że w nadchodzącym roku dług przekroczy 50 proc. PKB, i wówczas Ustawa o finansach publicznych nałoży pewne restrykcje na następne budżety.

'Na rating suwerenny wpływa redukcja deficytu na rachunku bieżącym w ciągu ostatnich 2 lat, stabilność zadłużenia zewnętrznego brutto i netto oraz utrzymujący się, umiarkowany ciężar obsługi zadłużenia zewnętrznego' - czytamy w komunikacie Fitch.

Chociaż w tym roku prognozowany jest wzrost deficytu na rachunku bieżącym do poziomu 4,5 proc. PKB, Fitch spodziewa się, że będzie on finansowany prawie w całości z wpływów pochodzących z bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Prognozuje się, że dług zewnętrzny brutto wzrośnie w niewielkim stopniu do poziomu 71 mld USD.

Udział sektora finansów publicznych w poziomie zadłużenia zewnętrznego będzie systematycznie malał, ponieważ władze tak jak w latach ubiegłych wykupują obligacje Brady'ego z 'cichym' założeniem wykupienia wszystkich do momentu przystąpienia do Unii Europejskiej.

Raty płatności względem Klubu Paryskiego wzrosną z poziomu 830 mln USD w tym roku do 1,7 mld USD w 2004 i ponad 2 mld USD w 2005.

Fitch spodziewa się wzrostu wielkości emisji euroobligacji Polski na potrzeby pokrycia spłat zobowiązań wobec Klubu Paryskiego. Polska mogłaby emitować rocznie 4-5 mld USD, aż do drugiej połowy tej dekady.

Fitch spodziewa się, że do końca tego roku Polska zakończy negocjacje związane z przyjęciem do Unii Europejskiej, oraz że wstąpi do Unii w 2004-05r. Pomimo sporów nad przebiegiem negocjacji w tym roku, które mogą się od czasu do czasu pojawiać i które mogą wpłynąć na to, że data końca roku może nie zostać dotrzymana, agencja sądzi, że jest w Polsce wola polityczna ażeby ukończyć negocjacje w terminie. Przyszłe członkostwo Polski w Unii Europejskiej, podobnie jak w przypadku innych krajów kandydujących, pozytywnie wpływa na rating. Związane jest to z perspektywą korzyści wynikających z inwestycji bezpośrednich, funduszy unijnych, dyscypliny towarzyszącej polityce ostatecznego członkostwa w Unii Walutowej oraz umacniającej się stabilizacji instytucjonalnej - napisali w komunikacie przedstawiciele Fitch.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)