MarcPol jest w poważnym kryzysie. Do sądu składane są wnioski o upadłość, a sklepy zamykane. Niedawno doszło do zmian we władzach spółki.
Do Sądu Gospodarczego w Warszawie w 2016 roku wpłynęły cztery wnioski o upadłość, m.in. od spółki Sawex, dostawcy produktów marki Britta - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Powód: zaległe płatności na 200 tys. zł za dostarczony towar. To nie koniec do KRD 15 firm zgłosiło wierzytelności wobec Marcpolu na 2,2 mln zł.
Firma od pewnego czasu ogranicza też zasięg. Zamiast ośmiu nowych sklepów, których otwarcie zapowiadano pod koniec roku, zamknięto 17 placówek. Tylko w ostatnich dniach zlikwidowano supermarkety w Warszawie, w Markach i w Błoniu.
5 kwietnia odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy, podczas którego zapadły decyzje związane ze zmianami osobowymi w organach spółki, spowodowane pojawieniem się nowego większościowego akcjonariusza.
Jak dowiedział się portal dlahandlu.pl, do rady nadzorczej spółki zostali powołani Piotr Kalaman (przewodniczący RN) oraz Jacek Cegłowski i Wojciech Budny. Nowa rada podjęła decyzje o czasowym oddelegowaniu Jacka Cegłowskiego (prezes zarządu) i Wojciecha Budnego do zarządu spółki. Marek Mikuśkiewicz z dniem 5 kwietnia przestał pełnić funkcje w zarządzie spółki.
MarcPol to najstarsza sieć polskich supermarketów. Działalność rozpoczął w 1988 roku. W tym czasie zajmował się handlem hurtowym oraz sprzedażą detaliczną odzieży damskiej. Jako pierwsza w Europie Wschodniej otrzymała prawa dystrybucji odzieży firmy Lacoste. Sklep, który powstał przy Marszałkowskiej w Warszawie, stał się konkurencją dla Pewexu i Baltony.
W 1991 MarcPol utworzył sieć z hurtowniami w m.in. Kielcach, Białymstoku, Częstochowie. W 2000 roku MarcPol kupił firmę Pekpol Detal powiększając swoją sieć o kolejne 11 sklepów, a w 2002 roku 10 supermarketów sieci delikatesów Robert.