Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe etykiety na butelkach z alkoholem. Bruksela daje producentom rok

25
Podziel się:

Odpowiednie oznakowanie ma informować konsumentów o konkretnym składzie i wartości odżywczej wszystkich rodzajów sprzedawanych w Unii napojów alkoholowych.

Nowe etykiety na butelkach z alkoholem. Bruksela daje producentom rok
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Producenci napojów alkoholowych powinni w ciągu roku przygotować propozycję wspólnego dla całej UE systemu etykietowania swoich produktów - wynika z raportu przyjętego w poniedziałek przez Komisję Europejską.

Odpowiednie oznakowanie ma informować konsumentów o konkretnym składzie i wartości odżywczej wszystkich rodzajów sprzedawanych w Unii napojów alkoholowych.

Obecnie w UE sposób etykietowania produktów żywnościowych i napojów określa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2011 roku (zaczęło w pełni obowiązywać w grudniu 2014 roku) w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. Wynika z niego, że producenci mają obowiązek podania szczegółowych informacji o produkcie, w tym wykazu składników i ich ilości, informacji o wartości odżywczej, daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia, informacji o warunkach przechowywania, danych wytwórcy, kraju lub miejsca pochodzenia oraz ewentualnie instrukcji przygotowania.

Przepisy te są obowiązkowe dla wszystkich artykułów żywnościowych. Także dla napojów alkoholowych, ale tylko o zawartości alkoholu do 1,2 proc. Mocniejsze napoje zwolnione są z obowiązku etykietowania.

Mimo to niektórzy producenci alkoholu sami decydują się na zamieszczanie na swoich produktach informacji o ich wartości odżywczej. Także kilka krajów członkowskich UE posiada bądź postanowiło wprowadzić do przepisów prawa krajowego obowiązek zamieszczania dodatkowych etykiet na wszystkich lub niektórych napojach alkoholowych; kraj członkowski ma obowiązek poinformowania Komisji Europejskiej o jakichkolwiek zmianach, jakie chce wprowadzić odnośnie do etykietowania żywności.

To jednak półśrodki, a w UE nadal brakuje zharmonizowanego, spójnego systemu oznaczania produktów alkoholowych. Teraz to ma się zmienić. Z przyjętego w poniedziałek raportu wynika, że KE postanowiła scedować przygotowanie unijnej etykiety dla napojów alkoholowych na producentów. W ciągu roku powinni oni przedstawić własne propozycje, w jaki sposób chcą informować konsumentów o składzie i wartości odżywczej produktów.

Projekt sektora zostanie następnie oceniony pod kątem formalnym przez KE. Jeśli KE z jakiegoś powodu uzna propozycję branży za niesatysfakcjonującą, to będzie szukała innych sposobów na poradzenie sobie z problemem.

- Mieszkańcy UE mają prawo do pełnej informacji o tym, co piją. Nie ma żadnych obiektywnych powodów, dla których informacje o składzie i wartościach odżywczych danego artykułu nie miałyby dotyczyć także napojów alkoholowych. Tym bardziej, że niektórzy producenci od pewnego czasu sami dobrowolnie podejmowali inicjatywy związane z umieszczaniem etykiet na napojach z alkoholem - ocenił komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Polak
7 lat temu
Eurodeputowani za to biorą sporo naszych podatków. Już widzę jak ktoś odkłada na bok kieliszek z powodu informacji o liczbie kalorii....
TT
7 lat temu
Dla czego na opakowaniach papierosów od zawsze są ostrzeżenia o ich szkodliwym działaniu a ostatnio dodali jeszcze odpowiednie obrazki i zdjęcia a na opakowaniu alkoholu ani słowa? Jak wszyscy to wszyscy. Sprawiedliwie. Tym bardziej że alkohol jest także wybitnie szkodliwy. To silny, bardzo uzależniający narkotyk! Powinny być zdjęcia stłuszczonej wątroby, wątroby w zaawansowanej marskości albo zdjęcia raka wątroby czy trzustki. Do tego trochę statystyk kryminalnych na etykietach. Ile w ciągu ostatniego roku było wypadków łącznie ze śmiertelnymi na drogach, w rolnictwie, na budowach, ile było pożarów, ile było bójek, pobić, napadów, kradzieży, gwałtów, wandalizmu, przemocy w rodzinie itp z powodu alkoholu a ile z powodu papierosów. Tysiące do zera!!! I żeby było jasne. Nigdy nie paliłem nie palę i palić nie będę a alkohol owszem zdarza mi się zażywać (tak zażywać bo to jak wspomniałem narkotyk jest) ale bądźmy obiektywni i sprawiedliwi. Albo zdjęcia i ostrzeżenia na truciźnie może nawet gorszej od papierosów a na pewno zdecydowanie bardziej psychoaktywnej, po której odwala, albo jeśli nie, to zlikwidować tez takie z opakowań papierosów. Koniec z hipokryzją.
qwer
7 lat temu
oni tam naprawdę się nudzą.
Łzy Sołtysa
7 lat temu
Ciekawe, co napiszą na jabolach ?
gerald
7 lat temu
W końcu podadzą datę przydatności do spożycia, super! wreszcie nie będę ryzykował, że się napiję zepsutej wódki :>
...
Następna strona