*Dziś wchodzi w życie nowa ustawa o ograniczeniu czasu pracy lekarzy, wymuszona dyrektywą Unii Europejskiej. Zgodnie z nią lekarze nie mogą pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo. Czas ten może być wydłużony do 72 godzin, jeśli lekarz wyrazi na to pisemną zgodę. *
Lekarze mogą - tymczasowo - pracować dłużej, ale za odpowiednie wynagrodzenie - mówi szef mazowieckiego oddziału Ogólpolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Maciej Jędrzejowski. Związkowcy, dyrektorzy szpitali i pacjenci obawiają się, że w niektórych szpitalach zabraknie opieki medycznej, planowe operacje będą przekładane, lekarze będą przy chorych rzadziej, a na dodatek nieregularnie.
Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk jest jednak spokojny, bo - jego zdaniem - podpisanie przed dyrektorów szpitali kontraktów z regionalnymi oddziałami Narodowego Funduszu Zdrowia oznacza zapewnienie całodobowej opieki nad pacjentami. Andrzej Włodarczyk, dotychczasowy wiceprzewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej, wierzy w odpowiedzialność i zdrowy rozsądek kolegów po fachu.
Czas pracy medyków ma kontrolować Państwowa Inspekcja Pracy. Będzie to robiła - zgodnie z harmonogramem i wtedy, gdy wpłynie skarga.