Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orłowski: Rostowski to ryzykant. Trzeba ciąć ulgi

0
Podziel się:

Profesor ekonomii przekonuje, że nie da się kilka lat balansować nad przepaścią.

Orłowski: Rostowski to ryzykant. Trzeba ciąć ulgi
(kprm.gov.pl)

Witold Orłowski uważa, że minister finansów dużo ryzykuje, pozwalając na wzrost zadłużenia państwa. Ekonomista zwrócił uwagę, że zadłużenie budżetu zbliża się do bardzo niebezpiecznego poziomu. W tym roku dług publiczny ma wynieść 53,2 procent PKB, w przyszłym - 54,2 procent, w 2012 roku - 54,3 procent.

Profesor zaznaczył, że to zadłużenie może się jeszcze zwiększyć, jeśli dany rok okaże się gorszy pod względem ekonomicznym - na przykład złoty będzie słabszy. - _ Jesteśmy niezwykle blisko przepaści. To bardzo ryzykowne przez kilka lat balansować na jej krawędzi _- powiedział prof. Orłowski.

POSŁUCHAJ WITOLDA ORŁOWSKIEGO:

Witold Orłowski podkreśla, że w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, gdzie wyciekają pieniądze z budżetu państwa. Zdaniem ekonomisty, należałoby też zastanowić nad niektórymi ulgami. Profesor zwrócił uwagę, że można byłoby zrezygnować z 50-procentowej ulgi w podatku dla twórców. Jego zdaniem, korzysta z niej wiele osób, które w rzeczywistości nie prowadzą działalności artystycznej ani naukowej.

Podczas tego posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się projektem przyszłorocznego budżetu. Zapisano w nim ponad 40-miliardowy deficyt. Dochody państwa w 2011 roku mają wynieść ponad 272 miliardy 300 milionów zaś wydatki przekroczą 313, 5 miliarda złotych. Rząd przewiduje wzrost PKB o 3,5 procent, a inflacji o 2,3 procent.

By ograniczyć deficyt, rząd zdecydował, że w przyszłym roku nie będzie wzrostu wynagrodzeń w budżetówce poza nauczycielami, których pensje wzrosną od września o 7 procent. Od 1 marca rząd zamierza ograniczyć też zasiłek pogrzebowy z prawie 6 tysięcy 400 złotych do 4 tysięcy. O 1 procent w przyszłym roku wzrośnie podatek VAT. Zlikwidowana ma być również ulga w akcyzie na biopaliwa. Wzrośnie za to ulga dla studentów na przejazdy komunikacją publiczną do 51 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t90135.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wszyscy;zaplacimy;za;ratowanie;budzetu,66,0,581698.html) Wszyscy zapłacimy za ratowanie budżetu Niższe pensje i emerytury. Wyższe podatki i likwidacja ulg. Tak ekonomiści widzą ratunek dla kasy państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t110030.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wstepny;projekt;budzetu;deficyt;40;2;mld;zlotych,12,0,670220.html) Wstępny projekt budżetu: Deficyt 40,2 mld złotych Rząd zmniejszył o około miliard złotych wydatki państwa, zwiększając o taką samą kwotę dochody.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)