Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oznakowanie wartości odżywczej produktów będzie obowiązkowe

0
Podziel się:

Po 13 grudnia 2016 r. producenci żywności będą musieli informować o
wartości odżywczej produktów spożywczych.

Oznakowanie wartości odżywczej produktów będzie obowiązkowe
(vasiliki/iStockphoto)

Po 13 grudnia 2016 r. producenci żywności będą musieli udzielać kompleksowej informacji o sprzedawanych produktach spożywczych.

O to, czy resort rolnictwa planuje zobowiązać producentów żywności do znakowania środków spożywczych wartością odżywczą GDA (Guideline Daily Amounts, czyli zalecane spożycie dzienne - PAP), pytał w interpelacji Krzysztof Brejza z PO. Poseł chciał wiedzieć też, czy zgodne z przepisami jest stosowanie na etykietach oświadczeń o tym, że dany produkt może zmniejszyć ryzyko choroby.

Wiceminister rolnictwa Andrzej Butra napisał w odpowiedzi, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z października 2011 r. podmioty działające na rynku spożywczym będą miały obowiązek podawania informacji o wartości odżywczej.

_ Obowiązkowa informacja o wartości odżywczej będzie obejmowała następujące elementy: wartość energetyczną oraz ilość tłuszczu, kwasów tłuszczowych nasyconych, węglowodanów, cukrów, białka oraz soli _ - wyjaśnił resort rolnictwa.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że zgodnie z przepisami przejściowymi środki spożywcze wprowadzane do obrotu lub etykietowane przed 13 grudnia 2016 r. nie muszą zawierać informacji o wartości odżywczej. Do tego czasu środki spożywcze mogą być znakowane na zasadzie dobrowolności.

MRiRW podkreśliło jednocześnie, że system GDA jest jednym z dobrowolnych systemów znakowania wartością odżywczą stosowanym dotychczas przez przedsiębiorców, wprowadzanym w Polsce z inicjatywy Polskiej Federacji Producentów Żywności - Związku Pracodawców.

Butra wskazał także, że zgodnie z polskimi przepisami oznakowanie środka spożywczego nie może przypisywać mu właściwości zapobiegania chorobom lub ich leczenia albo odwoływać się do takich właściwości. Wyjątek od tej zasady stanowi możliwość upowszechniania użytecznych informacji i zaleceń dotyczących tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, kierowanych wyłącznie do lekarzy, farmaceutów i specjalistów od żywienia.

W odpowiedzi zaznaczono, że ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia dopuszcza znakowanie naturalnych wód mineralnych informacjami: _ pobudzające trawienie _, _ może polepszyć funkcje wątrobowo-żółciowe _ lub podobnymi oznaczeniami. Wody takie muszą jednak spełniać szczególne wymagania określone w rozporządzeniu ministra zdrowia.

_ Niedopuszczalne jest zatem zamieszczanie w jakiejkolwiek formie prezentacji środka spożywczego informacji typu obniża ryzyko choroby..., zapobiega..., chroni przed..., leczy... _ - wyjaśnił resort rolnictwa.

Dodano, że jedynymi dozwolonymi do stosowania w przekazach komercyjnych komunikatami odnoszącymi się do zdrowia są tzw. oświadczenia zdrowotne, w tym oświadczenia dotyczące zmniejszania ryzyka choroby.

_ Stosowanie oświadczeń zdrowotnych o zmniejszaniu ryzyka choroby jest możliwe po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia Komisji Europejskiej i wpisaniu do rejestru dozwolonych oświadczeń zdrowotnych, prowadzonego przez Komisję _ - napisano.

Resort poinformował, że obecnie jedynymi dozwolonymi oświadczeniami o zmniejszaniu ryzyka choroby są oświadczenia odnoszące się do związku pomiędzy spożyciem steroli/stanoli roślinnych lub owsianego beta-glukanu a obniżeniem poziomu cholesterolu oraz spożyciem bezcukrowej gumy do żucia a obniżeniem demineralizacji zębów i/lub neutralizacją kwasów w płytce nazębnej będących przyczyną powstawania próchnicy.

Czytaj więcej w Money.pl
Co powinno jeść niemowlę? Właściwie zbilansowana dieta to podstawa zdrowia pociechy. Co powinno jeść dziecko w pierwszych miesiącach życia? Oto porady naszych ekspertów.
Dodatki do żywności jednak bezpieczne? Żywność wytwarzana w systemach jakości tym przede wszystkim różni się od żywności wytwarzanej na skalę masową, że nie zawiera substancji dodatkowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)