"Na podstawie podpisanego dokumentu Polska Grupa Zbrojeniowa i Northrop Grumman zdefiniują obszary możliwej współpracy przemysłowej, m.in. w zakresie naziemnych, przeciwlotniczych, wielofunkcyjnych radarów kierowania ogniem AESA GaN, elektroniki lotniczej dla platform stałopłatowych, wiropłatowych, elektroniki pojazdów naziemnych, systemów dla marynarki wojennej oraz C4IS" - czytamy w komunikacie PGZ.
Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i Northrop Grumman to pierwszy krok w kierunku nawiązania bliższej kooperacji w zakresie szerokiej gamy zaawansowanych technologii w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Stwarza to polskiemu przemysłowi możliwość dostępu do innowacyjnych rozwiązań technologicznych, z korzyścią dla realizowanych pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej programów modernizacyjnych - podaje MON w komunikacie.
"To porozumienie, które otwiera przed polskim przemysłem obronnym perspektywy wieloletniej współpracy. Jestem przekonany, że podpisany list intencyjny przyczyni się do zacieśnienia naszych partnerskich relacji, co da możliwość nawiązania długookresowej kooperacji pomiędzy PGZ i Northrop Grumman i obu stronom przyniesie szereg wymiernych korzyści" - skomentował prezes PGZ Arkadiusz Siwko, cytowany w komunikacie.
"List intencyjny demonstruje naszą wspólną chęć poszukiwania możliwych obszarów współpracy pomiędzy Northrop Grumman i Polską Grupą Zbrojeniową oraz ewentualnego dostarczenia zdolności technologicznych polskiemu przemysłowi. Mamy nadzieję, że nasza kooperacja z PGZ doprowadzi do wzmocnienia długoterminowego zaangażowania Northrop Grumman w sukces przyszłych projektów przemysłowych" - dodał wiceprezes ds. rozwoju biznesu oraz obrony przeciwrakietowej i systemów ochronnych Northrop Grumman Tarik Reyes.
Ostatnie dni to czas dużej aktywności PGZ. W czwartek 2 lutego spółka podpisała porozumienie z MBDA, spółką specjalizującą się w broni rakietowej.
- To otwarcie budowy kompetencji PGZ w dziedzinie szeroko rozumianych najwyższych technik rakietowych. Grupa MBDA jest światowym leaderem związanym z realizacja projektów rakietowych - mówił Arkadiusz Siwko.
Dodał, że możliwa współpraca może objąć program obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew, ale i "inne programy, w których będziemy mogli kompetencje w ramach tej kooperacji".
Dyrektor MBDA ds. eksportu Jean-Luc Lamothe powiedział, że możliwe byłoby włączenie firm z PGZ w prace nad nowymi pociskami. Podkreślił, że MBDA wytwarza nie tylko pociski, lecz całe systemy, dlatego możliwe byłoby wykorzystanie potencjału polskich zakładów np. przy opracowaniu systemów łączności lub wyrzutni.
O problemach MON z wyborem rakiet więcej pisaliśmy tutaj.
PGZ to producent sprzętu wojskowego; grupa ponad 60 spółek, która zatrudnia ponad 17 500 osób. Roczny obrót PGZ wynosi ok. 5 mld zł. Z kolei Northrop Grumman jest znany między innymi z produkcji takich samolotów, jak B-2 Spirit i A-10 Thunderbolt II.