Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pierwsze oznaki optymizmu konsumentów

0
Podziel się:

Polacy w badaniach konsumenckich spodziewają się lepszej koniunktury.

Pierwsze oznaki optymizmu konsumentów
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce nieznacznie wzrósł w stosunku do swych wartości sprzed miesiąca. Jest to drugi miesiąc, kiedy jego wartości nie pogarszają się - podał instytut BIEC.

_ - O ile brak zmiany wskaźnika w ubiegłym miesiącu spowodowany był silnym wzrostem podaży pieniądza i zadłużenia gospodarstw domowych, o tyle w tym miesiącu poprawiły się nieco składowe reprezentujące sferę realną gospodarki _ - napisano w komunikacie.

_ - Choć jest to optymistyczny sygnał, to nie należy traktować go jako zapowiedzi dolnego punktu zwrotnego cyklu koniunkturalnego, który jest początkiem fazy ożywienia. Kolejne miesiące mogą przynieść ponowne pogłębienie spadków, jednak nie powinny one trwać dłużej niż pół roku. W drugiej połowie roku można liczyć na zwiastuny ożywienia gospodarki _ - dodano.

W ocenie BIEC, najbardziej optymistyczna informacja dotyczy tempa napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych. Zdaniem autorów badania w kolejnych miesiącach popyt krajowy najprawdopodobniej ulegnie jednak ograniczeniu, w miarę jak przybywać będzie osób tracących zatrudnienie, zaś płace nie będą wzrastały, a nawet mogą się zmniejszyć.

Eksperci z BIEC oceniają, że pomimo negatywnych informacji związanych ze stratami firm, które zaangażowały się w opcje walutowe, sytuacja finansowa przedsiębiorstw produkcyjnych w styczniu uległa niewielkiej poprawie, w stosunku do tej odnotowanej na koniec ubiegłego roku.

Markit Economics: Jest poprawa, ale niewielka

Wskaźnik PMI w lutym 2009 wzrósł do wartości 40,8 wobec 40,3 w styczniu - podał Markit Economics, opracowujący raport_ : - Jednak najnowszy odczyt był ciągle czwartym najniższym w prawie jedenastoletniej historii badań _ - napisano w komunikacie.

Jak wynika z badań, w lutym warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym uległy dalszemu pogorszeniu. Zarówno produkcja, jak i nowe zamówienia ponownie spadły w najszybszym tempie w historii.

_ _Według najnowszych danych opracowanych przez Markit dla RBS w lutym wyraźny spadek nowych zamówień ponownie wpłynął na ogólne pogorszenie sytuacji gospodarczej. Z badań wynika, że w lutym produkcja spadła w łącznym drugim najszybszym tempie w historii badań, wydłużając obecny okres spadku do dziewięciu miesięcy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)