Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podjęli wyzwanie. Typują spółki, na których możesz zarobić

0
Podziel się:

Na rynkach nerwowość, strach, a często nawet panika. Zobacz, co o przyszłości mówią eksperci.

Podjęli wyzwanie. Typują spółki, na których możesz zarobić
(PAP/Leszek Szymański)

Choć zdaniem ekspertów ewentualne spadki w przypadku WIG20 powinny hamować w okolicach poziomu 2000 punktów, to nerwowość na rynkach jeszcze potrwa. Wybrali jednak spółki, które powinny przynieść inwestorom zysk.

Ostatnie dwa miesiące na rynkach finansowych były poważnym testem dla większości inwestorów. Indeksy kilkukrotnie w ciągu jednego dnia straciły po ponad 5 proc., a WIG20 znajdował się dosłownie o krok od psychologicznego poziomu 2000 punktów.

Czy brak decyzji o kolejnej rundzie drukowania dolarów w USA, ciągła niepewność dotycząca przyszłości Grecji, a także problemy wynikające z nadmiernego zadłużenia krajów PIIGS i groźba recesji w światowej gospodarce spowodują, że WIG20 znajdzie się jeszcze niżej?

Psychologiczny poziom powstrzyma spadkiChoć na rynku wciąż może być nerwowo, to zdaniem większości ekspertów jesteśmy blisko dołków, a spadki powinny wyhamowywać w okolicach kluczowego dla indeksu największych spółek poziomu 2000 punktów.

- _ Mamy do czynienia z bessą. Jej charakter jest jednak inny niż załamania z lat 2007-2009. Będzie bardziej łagodna. Są duże szanse na to, że WIG20 w trwały sposób nie przełamie psychologicznej bariery 2000 punktów _ - prognozuje Marcin R. Kiepas z X-Trade Brokers.

Podobnego zdania jest Paweł Cymcyk. - _ Mimo, że obecnie ten poziom jest daleko, to bardzo szybko może zostać przetestowany. Gdyby jednak nawet do tego doszło, nie wydaje mi się, aby w kolejnej fali spadkowej nastąpiło zejście poniżej 1900 punktów _ - uważa analityk rynków finansowych.

Bardzo zbliżonego scenariusza oczekuje także Tomasz Jachowicz z DnB NORD. - _ WIG20 powinien utrzymać się nad poziomem 2000 pkt, jednak ewentualne perturbacje związane z Grecją sprawiają, iż nie można wykluczyć, że na fali strachu nastąpi fałszywe wybicie w dół _ - uważa analityk. - _ Uważam jednak, że ostatni kwartał tego roku zadziwi rajdem w górę niejednego inwestora _ - dodaje optymistycznie Jachowicz.

_ __ Maluchy _ wciąż zbyt ryzykowne?

Mimo jeszcze większych spadków, które nastąpiły w ostatnich miesiącach w przypadku średnich i małych spółek, analitycy odradzają inwestycje w mniejsze podmioty.

- _ Nasz rynek został ostatnio zdominowany przez inwestorów zagranicznych, zatem unikałbym spółek małych. Brak realnego popytu i często zmniejszona płynność to czynniki znacznie zwiększające ryzyko inwestycji w takie walory _ - uważa Łukasz Bugaj, analityk Millennium DM.

Podobnego zdania jest większość ekspertów, z którymi rozmawiał Money.pl. Choć według nich duża grupa spółek znajduje się już na atrakcyjnych poziomach cenowych, to warto podążać za zagranicą i krajowymi funduszami, które w pierwszej kolejności inwestują właśnie w duże i płynne spółki.

Lepsza perspektywa, zdaniem Bugaja, czeka niektóre średnie spółki._ - Całkiem ciekawie wygląda obecnie strategia polegająca na jednoczesnym zawarciu krótkiej pozycji na WIG20 i długiej na akcjach wybranych spółek z mWIG40 _ - uważa analityk. - _ Opiera się ona na założeniu, że właśnie te wybrane spółki będą radziły sobie lepiej niż cały rynek _ - dodaje.

Większość ekspertów typuje blue chipy. W gronie dziesięciu spółek, na które uwagę zwrócili analitycy aż sześć wskazań dotyczy przedsiębiorstw wchodzących do najbardziej prestiżowego grona na GPW. Wśród nich po dwa głosy zebrały KGHM i PZU.

- _ Znaczące spadki na rynku miedzi zostały już w dużym stopniu zdyskontowane. Wydaje się, że z dużym prawdopodobieństwem zrealizowana zostanie prognoza zarządu KGHM na ten rok _ - uważa Krzysztof Kozieł z BM BGŻ. Zdaniem analityka rynku papierów wartościowych pozytywny wpływ na notowania koncernu mogą mieć także negocjacje prowadzone w sprawie przejęcia kopalni miedzi w Ameryce Łacińskiej.

Na PZU uwagę zwraca natomiast Paweł Cymcyk. - _ Spółka po wypłacie dywidendy jest notowana na historycznych minimach, mimo że jest to biznes antycykliczny i obecnie przynoszący dobre wyniki - podsumowuje analityk . _Dodaje, że za inwestycją w ubezpieczyciela przemawiają także wielkość spółki, jej płynność na rynku i polityka dywidendowa.

- _ Przynależność do branży finansowej powinna sprawić, że w przypadku odbicia ten walor będzie notował zwyżki, a w przypadku dalszego pogarszania się nastrojów jego defensywność będzie chroniła kapitał _ - konkluduje Cymcyk.

Typy analityków na najbliższe miesiące
Spółka Branża Analityk
Enel-Med. usługi medyczne Tomasz Jachowicz
KGHM górnictwo Marcin R. Kiepas, Krzysztof Kozieł
Neuca sprzedaż hurtowa farmaceutyków Krzysztof Kozieł
PGNiG przemysł paliwowy i gazowy Łukasz Bugaj
PZU ubezpieczenia majątkowe i osobowe Paweł Cymcyk, Marcin R. Kiepas
Sygnity informatyka Paweł Cymcyk
Synthos przemysł chemiczny Tomasz Jachowicz
TP SA telekomunikacja Łukasz Bugaj

źródło: Money.pl, na podstawie wskazań analityków

Na KGHM i PZU wskazuje także Marcin Kiepas z XTB. Podaje jednocześnie, kiedy może być dobra okazja na zakup i sprzedaż akcji tych spółek. - _ Oczekujemy, że najbliższe trzy kwartały mogą upłynąć pod znakiem szerokiego trendu bocznego, który na wykresie WIG20 będzie ograniczony umownym przedziałem 2000-2400 punktów. _

- _ W momencie zbliżenia się indeksu do tego pierwszego przedziału kupowałbym KGHM i PZU, sprzedając ich akcje w przypadku testu 2400 punktów. Spółki surowcowe i finansowe powinny bowiem podlegać stosunkowo dużym wahaniom w ramach oczekiwanego trendu bocznego _ - prognozuje analityk.

Na dwa kolejne blue chipy zwraca uwagę Łukasz Bugaj. Jego zdaniem ciekawymi opcjami są Telekomunikacja Polska i PGNiG. - _ Pierwsza ze spółek kusi wysoką dywidendą, a dodatkowo jest to spółka defensywna, więc w nerwowej atmosferze, jaka ostatnio panuje na rynkach finansowych powinna radzić sobie lepiej niż rynek. _

_ - Na PGNiG postawiłbym nie z powodu fundamentów, ale ze względu na dodatkowy dopalacz w postaci gazu łupkowego. Choć to pieśń przyszłości i kupowanie marzeń, to ostatnio pozytywnie odbija się na notowaniach spółki - _ dodaje analityk Millennium Domu Maklerskiego.

Są też mniejsi...

Cztery pozostałe typy analityków to już spółki mniejsze. Poniższa tabela wyjaśnia dlaczego zdaniem analityków warto zainteresować się ich akcjami.

Typy analityków na najbliższe miesiące
Spółka Powód
Enel-Med. - ambitne plany rozwoju na rosnącym rynku usług medycznych - trwająca obecnie renegocjacja zeszłorocznych kart abonamentowych, które obciążały wyniki - podtrzymana realizacja bardzo ambitnych prognoz na ten i przyszły rok
Neuca - spółka działa w sektorze postrzeganym jako defensywny - uwzględniając tegoroczną prognozę zysku netto (44 mln zł), wskaźnik cena/zysk kształtuje się na poziomie 7 - na korzyść dalszej poprawy wyników przemawia zmiana w ustawie o refundacji leków oraz proces restrukturyzacji procesów logistycznych i magazynowych - w przyszłym roku powinno dojść do znaczącej poprawy rentowności, a wynik netto wzrośnie co najmniej o kilkanaście procent.
Sygnity - potężna 50-procentowa przecena w ciągu ostatnich 3 miesięcy bez fundamentalnego uzasadnienia - kolejne kwartały pokazują efekty restrukturyzacji i dobrego zarządzania, a kurs jest na poziomie sprzed tych wszystkich zmian
Synthos - dynamicznie i systematycznie rosnące wyniki kwartalne - pozytywne prognozy Międzynarodowej Grupy Badawczej ds. Kauczuku dotyczące wzrostu popytu na kauczuk naturalny, co przełoży się także na wzrost cen produkowanego przez Synthos kauczuku syntetycznego

źródło: Money.pl, na podstawie wskazań analityków

W tym gronie znalazł się przedstawiciel mWIG40, sWIG80 i dwie spółki, których walory nie wchodzą w skład żadnego z kluczowych indeksów warszawskiej giełdy.

Więcej o warszawskiej giełdzie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t154011.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/analiza;mowi;kupuj;te;spolki;odwazysz;sie,24,0,900632.html) Analiza mówi: kupuj te spółki! Odważysz się? Sprawdź, którymi spółkami warto się zainteresować w najbliższym czasie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t154012.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;krach;z;gieldy;wyparowalo;186;mld;zlotych,225,0,899041.html) Przez krach z giełdy wyparowało 186 mld złotych To tyle, co połowa budżetu Polski. Z funduszy inwestycyjnych wycofaliśmy prawie 4 miliardy złotych. Spadła również wartość OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t145079.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/sobolewski;dla;money;drugiego;kryzysu;na;gpw;nie;bedzie,164,0,908196.html) Sobolewski dla Money.pl: Gorzej niż w 2008 już nie będzie, bo... Prezes Giełdy Papierów Wartościowych wyjaśnia, czym kierują się teraz inwestorzy i broni polityków.

Oczekujemy, że najbliższe 3 kwartały mogą upłynąć pod znakiem szerokiego

trendu bocznego, który na wykresie WIG20 będzie ograniczony umownym

przedziałem 2000-2400 pkt. W momencie zbliżenia się indeksu do tego

pierwszego przedziału kupowałbym KGHM i PZU, sprzedając ich akcje w

przypadku testu 2400 pkt. Spółki surowcowe i finansowe powinny bowiem

podlegać stosunkowo dużym wahaniom w ramach oczekiwanego trendu bocznego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)