Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podpisano porozumienie w sprawie Gazociągu Transadriatyckiego

0
Podziel się:

Przedstawiciele rządów Grecji, Włoch i Albanii podpisali w Atenach porozumienie, w którym wyrażają poparcie dla planowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP).

Podpisano porozumienie w sprawie Gazociągu Transadriatyckiego
(jakesmome/CC/Flickr)

Przedstawiciele rządów Grecji, Włoch i Albanii podpisali w Atenach porozumienie, w którym wyrażają poparcie dla planowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP), którym gaz pochodzący z Morza Kaspijskiego ma być transportowany do Europy Zachodniej.

TAP ma mieć 800 km długości i w początkowym okresie eksploatacji dostarczać rocznie 10 miliardów metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu. Projekt ma być realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzi niemiecki E.ON Ruhrgas, norweski Statoil i grupa Axpo mająca siedzibę w Szwajcarii.

Premier Grecji Antonis Samaras podkreślił, że Gazociąg Transadriatycki będzie dla jego kraju oznaczać 1,5 miliarda euro prywatnych inwestycji oraz - na pierwszych etapach realizacji projektu - 2 tys. miejsc pracy w regionach, dotkniętych szczególnie wysokim bezrobociem.

Porozumienie podpisali: grecki minister spraw zagranicznych Dimitris Awramopulos, albański minister gospodarki, handlu i energetyki Edmond Haxhinasto oraz włoski minister rozwoju gospodarczego, infrastruktury i transportu Corrado Passera. Podczas składania podpisów obecni byli przedstawiciele rządu Azerbejdżanu.

Passera nazwał porozumienie "ważnym krokiem w kierunku dywersyfikacji zaopatrzenia Europy w energię i dostępu Azerbejdżanu do rynku europejskiego".

TAP ma prowadzić lądem przez Grecję i Albanię oraz po dnie Adriatyku do Włoch, gdzie połączy się z tamtejszą siecią gazową, której operatorem jest SNAM ReteGas. W górnej części TAP ma być połączony z siecią DESFA w Grecji, która z kolei jest połączona z sieciami w Turcji, co ma zapewnić dostęp przez Gruzję do zakontraktowanych dostaw gazu z azerbejdżańskich złóż pod dnem Morza Kaspijskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważna inwestycja zakończona. Teraz gaz... Inwestycja jest istotna nie tylko dla Czech, ale i całej Unii Europejskiej, gdyż dzięki Gazeli rosyjski gaz będzie dostarczany do południowych Niemiec i Francji.
To się Rosji nie opłaca, ale Unię osłabi Projekt gazociągu South Stream, którego budowa rozpoczęła sie w grudniu, jest dla Rosji ekonomicznie nieopłacalna.
Postawili się Gazpromowi. Nie chcą dać zgody Rząd Estonii postanowił odrzucić wniosek o wydanie zgody na prace badawcze w estońskiej morskiej strefie ekonomicznej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)