Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy nie zauważyli jak bardzo się wzbogacili

0
Podziel się:

Bank Światowy: Polska może podzielić się sukcesem z innymi krajami.

Polacy nie zauważyli jak bardzo się wzbogacili
(Paha_l/Dreamstime)

Polacy nie zauważyli jak bardzo poprawiła się ich sytuacja materialna. Polska może podzielić się sukcesem i doświadczeniami z innymi krajami - powiedziała w Warszawie dyrektor zarządzająca w Banku Światowym Ngozi Okonjo-Iweala.

Okonjo-Iweala przyjechała do Polski, by zorientować się m.in. co do możliwości współpracy Banku Światowego z polskim rządem i ewentualnego udzielenia przez Polskę pomocy innym krajom.

Dyrektor chwaliła Polskę za umiejętność zarządzania gospodarką, zwłaszcza w czasie kryzysu. _ Polska powiększyła swój dochód per capita pięciokrotnie od 1990 r. Zdołała utrzymać stabilne środowisko makroekonomiczne nawet w dobie kryzysu _ - zaznaczyła.

Według niej, przed Polską stoją wyzwania związane z reformami strukturalnymi, np. w obszarze energetyki, sektora społecznego, czy rolnictwa. _ Jestem przekonana, że Polska idzie w dobrym kierunku _ - dodała.

Jej zdaniem, Polacy nie zauważyli jak bardzo poprawiła się ich sytuacja materialna, choć równocześnie dodała, że niektórych te zmiany ominęły. _ Przeciętny obywatel jest dziś w znacznie lepszej sytuacji niż wcześniej. 79 proc. Polaków uważa, że ich kraj powinien wspierać pomoc rozwojową. To są ludzie bardzo hojni, nawet jak nie czują się bogaci (...). _ - powiedziała Ngozi Okonjo-Iweala.

Przypomniała, że w 2005 r. nowe kraje UE zgodziły się, by do 2010 r. ich wydatki na pomoc rozwojową wyniosły 0,17 proc. PKB, a do 2015 r. osiągnęły 0,33 proc. PKB.

_ - Historia Polski, to historia sukcesu. Trzeba pomyśleć o pomocy, ale nie o pomocy charytatywnej, ale o wsparciu, które jest inwestycją _ - powiedziała.

Dodała, że kraje o niskim dochodzie nie chcą pomocy charytatywnej, ale pracy. _ Potrzebne są inwestycje w infrastrukturę, stworzenie stabilnego środowiska, aby wkroczył sektor prywatny i zaoferował miejsca pracy. Jestem w pełni przekonana, że może to być korzystne dla obu stron, dla Polski i ludzi w krajach, którym Polska postara się pomóc _ - uważa Okonjo-Iweala.

Członek zarządu NBP Andrzej Raczko uważa, że w percepcji Polaków jesteśmy krajem o gospodarce wschodzącej, podobnie postrzegają nas rynki finansowe. _ Także w UE Polska traktowana jest jako kraj mniej rozwinięty, do którego transferowane są fundusze europejskie. Ale powinniśmy akcentować, że polski poziom PKB per capita jest znacznie wyższy i powinniśmy zdecydowanie bardziej udzielać wsparcia krajom rozwijającym się na arenie międzynarodowej _ - podsumował Raczko.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/optymistyczna;prognoza;analitykow;dla;polski,213,0,736725.html) Optymistyczna prognoza analityków dla Polski Taki wynik w 2011 r. jest możliwy z uwagi na konstytucyjny limit długu publicznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/agencja;fitch;ostrzega;rating;polski;zagrozony,98,0,747106.html) Agencja Fitch ostrzega: Rating Polski zagrożony Przed ministrem finansów trudne zadanie. Polska musi zredukować deficyt budżetowy, tak, aby wprowadzić finanse publiczne z powrotem na stabilną ścieżkę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t127825.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/w;tym;roku;rzad;znow;nas;zlupi;rodzina;zaplaci;o;730;zl;wiecej,159,0,745631.html) W tym roku rząd znów nas złupi. Rodzina zapłaci o 730 zł więcej W sumie budżet odbierze nam w 2011 r. o prawie 10,5 mld złotych więcej niż w poprzednim roku.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)