Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Nieco ponad połowa Polaków - 52 proc. - nie widzi żadnych zagrożeń dla funkcjonowania Unii Europejskiej - wynika z sondażu CBOS, przekazanego we wtorek PAP. Odmiennego zdania jest 27 proc. respondentów; co piąty pytany - 21 proc. nie ma zdania.

Spośród tych, którzy wskazali zagrożenia dla funkcjonowania Wspólnoty, najwięcej Polaków zwróciło uwagę na przyczyny ogólne, takie jak brak porozumienia i kłótnie wewnątrz UE. W dalszej kolejności respondenci wskazali m.in. problemy z uchwaleniem budżetu i przyjęciem eurokonstytucji, a także niski wzrost gospodarczy państw członkowskich.

Niemal dwóch na trzech respondentów, 62 proc., twierdzi, że państwa członkowskie Wspólnoty dbają przede wszystkim o własne interesy. Co piąty pytany, 19 proc., uważa, że członkowie Unii w takim samym stopniu dbają o własne interesy, co o interesy UE jako całości. Jedynie 7 proc. pytanych oceniło, że państwa członkowskie Wspólnoty dbają przede wszystkim o interesy całej Unii.

Blisko połowa Polaków, 47 proc., uważa, że na członkostwie we Wspólnocie skorzystają tylko niektóre z państw członkowskich, 36 proc. twierdzi, że wszystkie z nich; niemal co piąty, 17 proc., nie ma zdania.

Wśród państw wymienianych wśród największych beneficjentów członkostwa w UE, zdecydowana większość respondentów wskazało Niemcy (72 proc.), Francję (69 proc.) i Wielką Brytanię (59 proc.). Nasz kraj za najbardziej korzystającego na członkostwie w UE uważa jedynie 8 proc. Polaków.

62 proc. pytanych przez CBOS uważa, że obecnie można mówić o "przejściowych trudnościach" pomiędzy państwami członkowskimi Unii, 22 proc. widzi zaś "poważny kryzys" w funkcjonowaniu Wspólnoty. Zdania nie ma 16 proc. Polaków.

W opinii 42 proc. respondentów, Unia Europejska zmierza w kierunku wyraźniejszego podziału na państwa "luźniej i ściślej ze sobą współpracujące". Według co piątego, 21 proc., przyszłością Unii będzie "luźniejsza integracja" między państwami członkowskimi. Z kolei 16 proc. Polaków uważa, że UE zmierza do "ściślejszej integracji" między jej członkami. Zdania w tej sprawie nie ma co piąty pytany.

Propozycję ukształtowania się niewielkiej grupy państw w ramach UE, które będą współpracowały ze sobą ściślej niż z pozostałymi krajami, 32 proc. Polaków oceniło "raczej źle", zaś co czwarty - 25 proc. "zdecydowanie źle". Jedynie czterech na stu respondentów zdecydowanie popiera ten pomysł.

Co ciekawe, 37 proc. Polaków przyznaje, że jeśli doszłoby do realizacji tej propozycji, Polska powinna "zdecydowanie" znaleźć się w grupie państw ściślej ze sobą współpracujących.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 lipca na liczącej 1021 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

unia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)