Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomysły na ratowanie strefy euro nie są nowe?

0
Podziel się:

- Część z tych hamulców i mechanizmów, o których mówią Merkel i Sarkozy, mamy już wmontowane od bardzo dawna w nasz system - mówi Paweł Graś.

Pomysły na ratowanie strefy euro nie są nowe?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że bardzo wiele propozycji prezydenta Francji i kanclerz Niemiec ws. uzdrowienia sytuacji w strefie euro pokrywa się z tym, co mówił premier Donald Tusk oraz szef MSZ Radosław Sikorski.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosili, że Francja i Niemcy chcą zmian traktatowych wprowadzających _ automatyczne _ sankcje dla krajów UE, które złamią Pakt Stabilności i Wzrostu. Jeśli to się nie uda, alternatywą ma być umowa przyjęta przez państwa eurogrupy, otwarta dla innych państw spoza niej.

Graś pytany był w radiu RMF FM, czy Polska przystąpi do grona tych, którzy _ zakładają sobie finansowe pęta i kagańce _. - _ Na razie mamy do czynienia z pewną propozycją, która wspólnie wypracowana przez Angelę Merkel i pana Sarkozy'ego zostanie najpierw przedstawiona i Komisji Europejskiej, i Radzie Europejskiej, i innym przywódcom, w związku z tym do szczegółów tej propozycji będziemy się odnosić _ - odpowiedział rzecznik rządu.

Podkreślił, że będzie to bardzo ważny temat zaplanowanych na ten tydzień: spotkania Europejskiej Partii Ludowej w Marsylii oraz szczytu UE._ - Bardzo wiele z tych propozycji, które zostały wczoraj przedstawione przez obu przywódców, pokrywa się z tym, o czym mówił premier i minister Sikorski, i co zostało przygotowane przez Polskę w oficjalnym liście skierowanym do przywódców państw _ - ocenił Graś. Dodał, że _ to wszystko idzie w dobrym kierunku _.

Polska przedstawiła partnerom w UE półtorastronicowy dokument _ Zachowanie integralności UE przy wzmacnianiu zarządzania w strefie euro _ jako wkład polskiej prezydencji do trwającej dyskusji o zmianie traktatu oraz o tym, jak w przyszłości uchronić strefę euro przed kryzysami grożącymi jej rozpadem.

Graś dopytywany był, czy Polska nie boi się zapisów dotyczących deficytu. Uzgodniony wczoraj między Merkel i Sarkozym kompromis zakłada m.in. automatyczne sankcje wobec krajów, których deficyt przekracza 3 procent PKB.

_ - My jesteśmy o tyle spokojni, że część z tych hamulców i mechanizmów, o których mówią Merkel i Sarkozy, mamy już wmontowane od bardzo dawna w nasz system prawny. Mówimy choćby o długu publicznym i jego wysokości _ - odparł Graś.

Jak mówił, zgodnie z zapowiedzią i projektem budżetu, nad którym rząd będzie obradował dzisiaj, 3-procentowy deficyt jest jak najbardziej osiągalny. _ - Sukcesywnie robimy wszystko, aby do tego pułapu dosięgnąć. My nie mamy z tym naprawdę problemu _ - przekonywał.

więcej na temat kryzysu strefy euro w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98347.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chca;zeby;polska;ratowala;strefe;euro,31,0,979743.html) Chcą, żeby Polska ratowała strefę euro Merkel i Sarkozy starają się włączyć Polskę do Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t176521.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ich;decyzje;moga;i;ciebie;drogo;kosztowac,228,0,945380.html) Ich decyzje mogą i Ciebie drogo kosztować Gra toczy się o 2 biliony euro. Czy to wystarczy, żeby uratować unię walutową?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t98348.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;drugi;szczyt;w;sprawie;ratowania;strefy;euro,89,0,943193.html) To data, do której rozstrzygną o strefie euro Pogłębiający się kryzys zadłużeniowy sprawia, że przywódcy europejscy podejmują kolejne działania, by ratować Euroland.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)