Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Produkcja przemysłowa – kolejne dane istotne dla RPP

0
Podziel się:

Nadchodzący tydzień na rynku finansowym zdominują publikacje danych nt. produkcji przemysłowej oraz cen produkcji przemysłowej (PPI) w lutym (publikacja danych w poniedziałek 18 marca)

.

Przewidujemy, że w lutym br. produkcja przemysłowa będzie się nadal obniżała w wyrażeniu rocznym, choć spadek będzie nieco mniejszy niż w styczniu br. W lutym br. optymistyczniej niż w poprzednim miesiącu wypadły wyniki badań koniunktury w przedsiębiorstwach, co wynika z poprawy ocen prognostycznych, zarówno w zakresie popytu, produkcji i zatrudnienia, jak i zdolności przedsiębiorstw do bieżącego regulowania zobowiązań. Również w przypadku produkcji budowlano-montażowej zakładamy, że jej spadek będzie wyraźnie mniejszy w porównaniu z obserwowanym w styczniu br. Potwierdziły to wyniki badań koniunktury z lutego br., po pierwsze, wyraźnie korzystniejsza niż przed miesiącem jest prognoza portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe, po drugie dużo mniej pesymistyczne są również przewidywania dotyczące wartości produkcji i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlanych w okresie trzech najbliższych miesięcy.

Uważamy, że ostatnie dane makroekonomiczne pokazują brak jakichkolwiek symptomów poprawy sytuacji gospodarczej. Znaczny spadek zatrudnienia oraz niski wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw świadczą o złej kondycji finansowej przedsiębiorstw oraz wskazują na niski wzrost realnych dochodów gospodarstw domowych. Konsekwencją tych tendencji jest z kolei bardzo niska i malejąca dynamika kredytów dla sektora niefinansowego. Czynniki te oraz niska inflacja w styczniu br. i lutym, łącznie z wysoce prawdopodobnym spadkiem wskaźników inflacji bazowej w tych miesiącach powinny skłaniać do kolejnej obniżki stóp. W naszym przekonaniu oczekiwania te zostaną wzmocnione danymi nt. produkcji przemysłowej w lutym br. (oczekujemy spadku o 1,2% r/r, średnia rynku to –0,8% r/r). Mając na uwadze spadek produkcji w styczniu oraz prognozowany spadek w lutym i marcu oczekujemy, że poziom PKB w I kw. br. w kategoriach realnych będzie tylko nieznacznie wyższy od tego w I kw. 2001 r. I choć w ostatnim okresie pojawiła się seria
optymistycznych wskaźników koniunktury (GUS, IBnGR czy SGH), to należy zwrócić uwagę, że najczęściej w tych badaniach poprawie uległ jedynie składnik, w którym przedsiębiorcy oceniają przyszłość, podczas gdy ocena bieżącej sytuacji pozostawała negatywna.

W rezultacie uważamy, że na tak kruchych podstawach, bez potwierdzenia ich przez „twarde” dane takie jak produkcja przemysłowa, trudno zatem jest budować scenariusz o ożywieniu gospodarczym w Polsce.

Także dane nt. podaży pieniądza opublikowane w minionym tygodniu są niejednoznaczne z punktu widzenia RPP. Z jednej strony mamy do czynienia ze spadkiem rocznej dynamiki depozytów złotowych i walutowych ludności, z drugiej z jeszcze wyraźniejszym obniżeniem się dynamiki kredytów, szczególnie dla przedsiębiorstw. W naszej opinii tendencje w sferze monetarnej (spadek rocznej dynamiki depozytów) nie są wystarczającym powodem, który wykluczałby kolejną obniżkę podstawowych stóp procentowych.

Przewidujemy, że RPP zdecyduje się jeszcze tylko na jedną obniżkę podstawowych stóp procentowych. Naszym zdaniem redukcja ta nastąpi w marcu (55% prawdopodobieństwa) lub kwietniu br. (45% prawdopodobieństwa). Uważamy, że stopa operacji otwartego rynku zostanie obniżona o 1 pkt. proc., choć nie można wykluczyć, że skala obniżki może być mniejsza (50-75 pkt. bazowych.

przemysł
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)