Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rachunki za ciepło wyższe o 30 procent?

0
Podziel się:

Tak się stanie jeśli przegramy batalię o zasady przydziału uprawnień do emisji CO2.

Rachunki za ciepło wyższe o 30 procent?
(kokkinaki/iStocphoto)

Tak się stanie jeśli przegramy z Brukselą batalię o zasady przydziału uprawnień do emisji CO2.

Obecnie elektrociepłownie i ciepłownie otrzymują uprawnienia za darmo, jednak w 2013 roku zostaną one zredukowane do 80 procent emisji - szacuje _ Dziennik Gazeta Prawna _. Polscy ciepłownicy mogą jednak otrzymać prawo do emisji mniejszej ilości ciepła - nawet 50 procent. A to dlatego, że Unia chce, by punktem odniesienia były ciepłownie wytwarzające najmniej CO2.

Taki sposób przeliczania to złe wiadomości dla polskich ciepłowników, którzy w 90 procentach korzystają z węgla kamiennego. To oznacza, że za 3 lata ceny ciepła mogłyby wzrosnąć nawet o 30 procent.

Jedyną drogą do uniknięcia podwyżki jest zmiana zasad przydziału uprawnień. Czas na to jest do końca przyszłego roku. Póki co uprawnień nie zatwierdził jeszcze Parlament Europejski.

Polska w czołówce trucicieli

Polska ma bardzo ograniczone możliwości ograniczania emisji. Nasza energetyka opiera się na węglu. Program atomowy praktycznie jeszcze nie ruszył z miejsca. A z innych uznawanych za ekologiczne źródła pokrywamy niewiele ponad 4 proc. zapotrzebowania na energię. Jeśli nie zdążymy się przestawić będziemy musieli płacić kary za nadmiar CO2.

źródło: Carbon Monitoring

W sumie w ciągu ostatnich 20 lat polskie emisje spadły jednak o 30 proc., podczas gdy polski cel z protokołu z Kioto wynosił tylko 6 procent.

Raporty Money.pl
*Trucie coraz droższe. Miliardy na środowisko * Co roku w Polsce powstaje ponad 130 mln ton odpadów. Pod względem emisji CO2 zajmujemy 11 miejsce na świecie.
( ../../i/h//44/75564.jpg ) *Ile kosztuje globalne ocieplenie? * Do walki z globalnym ocieplenieniem przyłączyło się amerykańskie lobby przedsiębiorców. Poskutkowało - prezydent zapowiedział we wczorajszym orędziu do narodu, że zamierza doprowadzić do obniżenia zużycia benzyny o jedną piątą w ciągu 10 lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)