Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ratunek dla Grecji. "Nie wbrew ich woli"

0
Podziel się:

Zapowiedź referendum w Grecji pogłębiła kryzys eurozony.

Ratunek dla Grecji. "Nie wbrew ich woli"
(ec.europa.eu)

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali dziś w Cannes przed rozpoczęciem szczytu G20 z przywódcami Hiszpanii, Włoch i instytucji unijnych na temat kryzysu zadłużenia w strefie euro.

Agencja dpa pisze, że swą zapowiedzią referendum w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji Ateny pogłębiły kryzys w strefie euro. Merkel i Sarkozy wczoraj wieczorem postawili sprawę jasno - bez poparcia Greków dla drugiego pakietu ratunkowego Grecja przestanie otrzymywać pomoc.

Przed szczytem G20 odbyło się też spotkanie Sarkozy'ego z prezydentem USA Barackiem Obamą. Francuski prezydent powiedział, że byli z Obamą zgodni co do tego, że biznes powinien przyczynić się do rozwiązania globalnego kryzysu finansowego. Z zadowoleniem powitał _ zrozumienie Obamy dla takich kwestii jak podatek od transakcji finansowych _.

Associated Press odnotowuje, że Francja i niektóre inne kraje europejskie opowiadają się za niewielkim podatkiem od wszystkich transakcji finansowych, podczas gdy administracja Obamy wolałaby raczej obciążyć największe banki

Politycy, którzy przyjechali do Cannes komentują sytuację wokół Grecji. - _ Strefa euro może się obyć bez Grecji _- powiedział francuski minister ds. europejskich Jean Leonetti. Jak dodał, nie należy ratować Greków wbrew ich woli.

W opinii Leonettiego _ Grecja jest czymś, bez czego można się obyć, ponieważ przypada na nią 2 proc. PKB eurogrupy i 4 proc. długu strefy euro _. _ - Więc można im pomóc, można ich ratować, ale nie należy tego robić wbrew ich woli _ - podkreślił francuski minister na antenie radia RTL.

Serwis specjalny Money.pl

**

**

_ - Fakt, że pigułka jest gorzka, nie oznacza, że nie należy jej przełknąć, ponieważ pacjent jest obłożnie chory _ - dodał Leonetti. Określił Grecję jako państwo _ potencjalnie opuszczające eurogrupę _, wskazując na możliwe zwycięstwo przeciwników drugiego pakietu ratunkowego w referendum zapowiedzianym przez Ateny.

Jak zaznaczył, niezależnie od tego, czy premier Jeorjos Papandreu utrzyma się w nadchodzących dniach przy władzy, Grecja powinna dotrzymać swoich zobowiązań wobec partnerów z eurogrupy.

_ - Nie podpisaliśmy porozumienia z panem Papandreu. Podpisaliśmy je z szefem greckiego rządu _ - oświadczył Leonetti, nawiązując m.in. do ustaleń szczytu eurogrupy z 27 października.

Trzy dni temu Papandreu niespodziewanie ogłosił zamiar przeprowadzenia referendum w sprawie drugiego pakietu pomocy dla Grecji. W zamian Grecja ma wprowadzić drastyczne oszczędności i reformy.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)