aktualizacja 8:45
Ekipy techniczne odniosły sukces. Skażona woda nie trafia już do morza - poinformowała rano agencja Kyodo.
Po wielu nieudanych próbach, pęknięcie w końcu zostało uszczelnione, przez wypełnienie go płynnym szkłem. Przez szczelinę do morza przedostały się ogromne ilości skażonej radioaktywnie wody, podwyższając w nim znacznie poziom radiacji.
Radioaktywna woda w morzu. Zobacz komentarze Russia Today:
Ekipy techniczne próbują teraz rozwiązać problem wody, którą wcześniej wpompowano do elektrowni w celu schłodzenia reaktorów. Około 60 mln litrów skażonej już wody znajduje się w pomieszczeniach pod reaktorami i w podziemnych kanałach pod elektrownią. Woda ta, a przynajmniej jej część, ma zostać wypompowana do gigantycznego zbiornika, który budowany jest właśnie z stoczni w Jokohamie.
Skutki będą nieobliczalne
Katastrofa w Fukushimie będzie miała konsekwencje dla zdrowia ludzi, środowiska naturalnego a także przemysłu nuklearnego - twierdzą międzynarodowi naukowcy. Specjalną publikację w tej sprawie zamieszcza na swym portalu internetowym prestiżowy tygodnik _ Nature _.
Naukowcy wzywają do przeprowadzenia badań w kwestii szkodliwości niskiego promieniowaniadla ludzi. Bo te dostępne dziś są niekompletne i dlatego akcja ochrony ludzi w Fukushimie prowadzona jest bardziej na wyczucie niż w oparciu o wypracowane wzorce.
Eksperci piszą, że podobnie jak w Czarnobylu o skażeniu i jego skutkach decydować będzie cez 137. To promieniotwórczy izotop, którego okres połowicznego rozpadu przekracza 30 lat. W okolicy Fukushimy ograniczenia dotyczące spożycia grzybów, jagód czy słodkowodnych ryb mogą obowiązywać przez kilkadziesiąt lat. Nałożą się na to skutki psychologiczne.
Zdaniem specjalistów, reaktory budowane dziś są znacznie bezpieczniejsze o tych, które stoją w Fukshimie. Tamte powstały w latach 60. i 70. Od tego czasu w energetyce jądrowej dokonał się znaczący postęp. Budowane obecnie stwarzają dużo mniejsze zagrożenie niż te budowane pół wieku temu - konkludują autorzy publikacji w Nature.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t136622.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/40;km;od;fukushimy;wysoki;poziom;skazenia,67,0,805187.html) | 40 km od Fukushimy wysoki poziom skażenia Stężenie radioaktywnego izotopu jodu 131 w wodzie morskiej dwukrotnie przekracza normę |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t136612.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fukushima;jak;czarnobyl;wycieka;radioaktywna;woda,150,0,805014.html) | Fukushima jak Czarnobyl? Wycieka radioaktywna woda Uzdatnienie terenów wokół uszkodzonej siłowni atomowej może potrwać nawet kilkadziesiąt lat. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t136071.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/skazenie;wody;w;fukushimie;10;tys;razy;ponad;norme,158,0,804254.html) | Skażenie wody w Fukushimie. 10 tys. razy ponad normę Limit promieniowania został przekroczony w wodzie z podziemnego tunelu przy budynku turbiny reaktora nr 1 i w wodzie gruntowej blisko reaktora nr 2. |