Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort gospodarki zakłada wzrost inflacji

0
Podziel się:

W marcu tempo wzrostu cen wyniosło 4,1 proc. W kwietniu ma być jeszcze wyższe.

Resort gospodarki zakłada wzrost inflacji
(PAP/Andrzej Grygiel)

Inflacja konsumencka nieznacznie przyspieszy w kwietniu wobec marcowego poziomu 4,1% w skali roku, zaś w kolejnych kwartałach będzie zależała od sytuacji na rynku żywności - przewiduje Ministerstwo Gospodarki.

- _ Analitycy MG oczekują, że w kwietniu br. wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych może nieznacznie przyśpieszyć. Inflacja w kolejnych kwartałach będzie zależała od sytuacji na rynku żywności _ - podano w komentarzu resortu do danych o inflacji za marzec.

Wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych wzrósł w marcu br. o 0,4%, a roczna dynamika cen wyniosła 104,1. Inflacja kształtowała się na poziomie zgodnym z oczekiwaniami analityków resortu gospodarki.

Według ekspertów resortu, za przyspieszenie dynamiki inflacji w marcu odpowiadały rosnące ceny żywności, a także użytkowania mieszkania oraz nośników energii. W ciągu miesiąca artykuły spożywcze i napoje alkoholowe podrażały o 0,4%, a koszty użytkowania mieszkania oraz nośników energii o 0,3%. Odnotowano znaczny wzrost opłat za usługi kanalizacyjne i wywóz nieczystości. Wzrosły też ceny wody, energii elektrycznej, a także towarów oraz usług związanych z wyposażeniem mieszkania. Tańszy był natomiast sprzęt gospodarstwa domowego.

- _ W stosunku do marca ub.r. obniżyły się ceny odzieży i obuwia (o 6,4%), a także usług telekomunikacyjnych (o 1,7%). Jednak w porównaniu do lutego br. odzież zdrożała o 1%. Z kolei ceny w transporcie wzrosły wobec lutego o 0,8%, a w układzie rocznym aż o 5,5%. Było to wynikiem drożejących paliw i usług transportowych _ - czytamy w analizie.

Resort zauważył również, że w marcu br. wzrosły ceny innych usług, m.in. świadczonych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych. Spadały zaś ceny towarów, w tym sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)