Związkowcy z największego w Polsce koncernu hutniczego ArcelorMittal Poland zagrozili rozpoczęciem akcji protestacyjnej, jeżeli zarząd nie przystąpi do rozmów płacowych. Przedstawiciele spółki tłumaczą, że potrzebowali czasu na wypracowanie stanowiska i deklarują gotowość do podjęcia rozmów.
Działająca w firmie Solidarność już w listopadzie zeszłego roku przedstawiła pracodawcy postulaty płacowe na 2016 rok, proponując podwyżkę o 300 zł brutto dla każdego pracownika oraz wypłatę 2,5 tys. zł jednorazowej nagrody za ubiegły rok.
Związkowcy uważają, że zarząd celowo przeciąga negocjacje płacowe; jak podała w piątek śląsko-dąbrowska Solidarność, zamierzają rozpocząć protest, jeżeli nie poznają stanowiska pracodawcy w ciągu tygodnia. Przedstawiciele spółki odpowiadają, że firma jest gotowa do rozmów.
- Obecnie gotowi jesteśmy do przedstawienia stronie związkowej kompleksowego stanowiska pracodawcy w zakresie wszystkich podnoszonych przez nią postulatów - zapewniła rzeczniczka ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek. Wyjaśniła, że z powodu przerwy świątecznej niemożliwe było natychmiastowe odniesienie się do propozycji związków zawodowych i podjęcie rozmów.
- Ze względu na pojawienie się nowego związku zawodowego, wspólne stanowisko wszystkich zakładowych organizacji związkowych spółka poznała dopiero w połowie grudnia - dodała rzeczniczka, podkreślając, że firma "prowadzi intensywny dialog z organizacjami związkowymi" - w tym roku odbyły się trzy spotkania zespołu roboczego.
Związkowcy oczekują od zarządu spółki przedstawienia konkretnych rozwiązań dotyczących tegorocznych podwyżek wynagrodzeń i niezwłocznego przystąpienia do negocjacji. Przypominają, że zgodnie z zapisami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy negocjacje płacowe na kolejny rok powinny zostać zakończone do końca roku poprzedniego.
Pozostałe postulaty związków dotyczą objęcia wszystkich pracowników programem gwarantującym szybki i bezpłatny dostęp do specjalistycznej opieki medycznej oraz pozostawienia funduszy po odchodzących pracownikach do dyspozycji dyrektorów poszczególnych pionów, w celu przeznaczania na wzrost płac. Związkowcy chcą też "wprowadzenia w spółce perspektywicznej polityki płacowo-kadrowej".
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali.