Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd ocenia rynek telekomunikacyjny w Polsce

0
Podziel się:

Ministerstwo Łączności w 2000 r. wzmocniło konkurencję wśród operatorów telefonii komórkowej przez wyposażenie ich w takie same instrumenty działania, tj. częstotliwości 900 MHz i 1800 MHz.

Umożliwiło to obniżenie cen połączeń i upowszechnienie telefonów komórkowych. Dalszy rozwój konkurencji przewidywany jest w związku z wprowadzeniem nowej technologii UMTS i planowanym na 2002 r. rozpisaniem przetargu na czwartego operatora UMTS (w 2000 r. przyznano trzy koncesje operatorom GSM).

W październiku zeszłego roku z koncesjonowania zwolniono usługi dostępu do Internetu. Dotyczy to dostępu do Internetu w sieciach telefonicznych. Polityka taryfowa Telekomunikacji Polskiej SA zmierza do zrównoważenia taryf, którego celem jest dostosowanie struktury cen do struktury cen w krajach OECD.

Oznacza to wzrost opłat: stałych i za połączenia lokalne, przy jednoczesnej obniżce cen za rozmowy międzymiastowe i międzynarodowe. Zrównoważenie taryf telefonicznych ma nastąpić do końca 2003 r. Sposób wprowadzonych przez TP SA w 2000 r. zmian cen usług telefonicznych, a przede wszystkim skala podwyżek cen bez ich kosztowego uzasadnienia wzbudziły wątpliwości. W tej sytuacji ministerstwo zwróciło się do prezesa UOKiK o wszczęcie z urzędu postępowania administracyjnego i sprawdzenie, czy podjęte przez TP SA decyzje cenowe są praktykami monopolistycznymi.

telekomunikacja
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)