Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Sankcje wobec Rosji. Tusk uważa, że należy je wzmocnić

0
Podziel się:

- Przede wszystkim powinniśmy rozszerzyć sankcje gospodarcze - uważa szef Rady Europejskiej.

Sankcje wobec Rosji. Tusk uważa, że należy je wzmocnić
(European Council)

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poparł w niedzielę w Kijowie nasilenie sankcji w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Polityk uczestniczy w niedzielę w obchodach pierwszej rocznicy zwycięstwa ukraińskiej Rewolucji Godności na Majdanie Niepodległości.

_ - W poniedziałek rozpocznę konsultacje o zwiększeniu sankcji w związku z agresją - powiedział szef RE. - Przede wszystkim powinniśmy rozszerzyć sankcje gospodarcze _.

Tusk nie wykluczył, że Unia Europejska pozytywnie odpowie na prośbę ukraińskich władz, które apelują o przysłanie do ich kraju kontyngentu pokojowego. Miałby on pilnować przestrzegania porozumień o zawieszeniu broni w walkach z separatystami oraz strzec odcinków granicy ukraińsko-rosyjskiej kontrolowanych obecnie przez rebeliantów. _ Jest to możliwe _ - powiedział szef RE.

W piątek Tusk poinformował, że prowadzi z przywódcami UE konsultacje na temat _ kolejnych kroków _ w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie. Mają być one obliczone m.in. _ na dalsze zwiększenie kosztów agresji _ dla Rosji.

W opublikowanym w piątek po południu oświadczeniu Tusk napisał, że od ostatniej niedzieli UE nie szczędzi wysiłków, by zawarte 12 lutego w Mińsku porozumienie o zawieszeniu broni zadziałało - _ nawet w obliczu ciągłych bezlitosnych ataków na Debalcewe i inne regiony, dokonywanych przez separatystów wspieranych militarnie przez Rosję _.

Szef RE podkreślił, że w ciągu niespełna tygodnia doszło do ponad 300 przypadków złamania zawieszenia broni, a _ ludzie wciąż giną _. - _ Wyraźnie osiągnęliśmy punkt, w którym dalsze wysiłki dyplomatyczne będą bezowocne, dopóki nie zostaną w sposób wiarygodny poparte dalszymi działaniami _ - stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej.

W czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w rozmowie z Tuskiem zaproponował, by Unia Europejska przysłała do jego kraju misję, która przyłączyłaby się do prac wojskowego tzw. Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji działań w objętym konfliktem z separatystami prorosyjskimi w Donbasie. Obecnie w Centrum zasiadają przedstawiciele sił zbrojnych Ukrainy, Rosji oraz wysłannicy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Wcześniej Poroszenko oświadczył, że Ukraina zwróci się do ONZ o przysłanie do wschodnich obwodów kraju i na granicę z Rosją kontyngentu pokojowego. Kijów uważa, że w ramach takiego kontyngentu na Ukrainę mogłaby przybyć misja policyjna UE.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)