Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm odrzucił informację rządu o stanie finansów

0
Podziel się:

Sejm odrzucił w czwartek informację rządu o stanie finansów publicznych. Opozycja uznała ją za niewystarczającą, gdyż - jej zdaniem - premier nie zaproponował konkretnych rozwiązań.

Za odrzuceniem informacji opowiedziało się 236 posłów, przeciw było 133, a wstrzymało się od głosowania 32. Za odrzuceniem byli posłowie SLD, PSL i większość UW. Za przyjęciem informacji głosowali prawie wszyscy posłowie AWS i SKL.

Informację na temat aktualnego stanu finansów publicznych, jego przyczynach i działaniach naprawczych przedstawił posłom w środę premier Jerzy Buzek.

W ocenie Marka Belki, doradcy prezydenta ds. ekonomicznych, posłowie odrzucili informację rządu o stanie finansów publicznych, ponieważ rząd nie przedstawił propozycji wyjścia z trudnej sytuacji budżetu.

'To wyraz niezadowolenia Sejmu z tego, iż informacja była nieopatrzona w najważniejszy element, tzn. propozycję wyjścia z obecnej, bardzo trudnej sytuacji finansów publicznych. Tak to rozumiem' - powiedział Belka dziennikarzom w Sejmie.

Jego zdaniem, inicjatywa w sprawie sformułowania propozycji należy do rządu, a 'rola opozycji jest taka, aby się zgodzić, albo odrzucić, albo zmodyfikować propozycje rządowe'.

'Oczywiście, rozumiem to przepychanie piłeczki z jednej części kortu na drugi, charakterystyczne dla okresu przedwyborczego, ale sytuacja jest bardzo klarowna, jeśli idzie o odpowiedzialność' - dodał Belka.

Szef klubu parlamentarnego Unii Wolności Jerzy Wierchowicz uważa, że informacja rządu o stanie finansów publicznych nie była ani satysfakcjonująca, ani wyczerpująca. 'Unia głosowała przeciwko przyjęciu informacji rządu o stanie finansów publicznych, ponieważ nie była to informacja satysfakcjonująca, ani wyczerpująca i wyjaśniająca wszystko' - mówił Wierchowicz. 'Z uwagi na żadną zawartość merytoryczną głosowaliśmy przeciw' - dodał.

Według Wierchowicza, premier nie wskazał też 'dróg wyjścia' z obecnego stanu finansów. 'Nie wskazał, jakie kroki podejmie w najbliższym czasie, bo sytuacja jest trudna, żeby nie powiedzieć - alarmująca' - oświadczył Wierchowicz.

Natomiast Kazimierz Janiak (AWS) uważa, że informacja rządu była wystarczająca. Powiedział, że na stan finansów publicznych miały wpływ wieloletnie zaniedbania, jeśli chodzi o reformowanie finansów publicznych. Janiak podkreślił, że premier w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, iż na stan finansów publicznych miał wpływ niewykorzystany czas na reformowanie kraju w latach 1993-97, a więc w okresie rządów koalicji SLD-PSL.

W klubie SLD 159 posłów opowiedziało się za odrzuceniem informacji rządu, nie głosowało trzech. 24 posłów PSL głosowało za odrzuceniem informacji, a nie głosowało dwóch.

W klubie UW 30 posłów głosowało za odrzuceniem informacji rządu, ośmiu wstrzymało się od głosu, m.in. Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Hanna Suchocka, Andrzej Wielowieyski. W klubie Unii nie głosowało 9 posłów.

115 posłów AWS opowiedziało się za przyjęciem informacji, dwóch głosowało za jej odrzuceniem - Mirosław Koźlakiewicz i Stanisław Szwed, wstrzymał się jeden, a nie głosowało 16.

9 posłów SKL głosowało za przyjęciem informacji rządu, za jej odrzuceniem nie opowiedział się nikt, wstrzymało się dwóch, a nie głosowało 7.

W klubie PiS za przyjęciem informacji rządu o stanie finansów głosował jeden poseł, za jej odrzuceniem również jeden, a 11 wstrzymało się od głosowania. 5 posłów PiS nie głosowało.

Za odrzuceniem informacji głosowało trzech posłów koła Porozumienie Polskie, a dwóch nie głosowało. Wszyscy (czworo) posłowie koła Alternatywa nie głosowali. Z trzech posłów koła ROP za odrzuceniem informacji głosował jeden, wstrzymał się jeden, a jeden nie głosował.

16 posłów niezrzeszonych opowiedziało się za odrzuceniem informacji, m.in. Henryk Goryszewski, Leszek Piotrowski, Antoni Macierewicz. Za jej przyjęciem głosowało 8, m.in. Jerzy Kropiwnicki, Gabriel Janowski. Wstrzymało się 9, m.in. Maciej Płażyński, Paweł Piskorski, a nie głosowało 10.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)