Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SKOKi nad przepaścią? Złe wiadomości z NBP

0
Podziel się:

Członek zarządu banku centralnego ujawnia, czy SKOK-i zagrażają bezpieczeństwu polskiego systemu finansowego.

SKOKi nad przepaścią? Złe wiadomości z NBP
(media.bgz.pl)

SKOKi wciąż są w trudnej sytuacji - oceniają eksperci Narodowego Banku Polskiego. Taka ocena znalazła się w raporcie o stabilności systemu finansowego.

Jacek Bartkiewicz (na zdjęciu) z zarządu NBP wskazuje, że dobrze radzą sobie kasy działające zgodnie z założeniem, jako lokalne instytucje pożyczkowe. Jest jednak wiele przykładów SKOK-ów, które chciały funkcjonować jak banki, do czego nie były przygotowane.

Mimo to członek zarządu banku centralnego podkreśla, że SKOK-i nie zagrażają bezpieczeństwu polskiego systemu finansowego.

_ W przeciwieństwie do sektora bankowego, sytuacja sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) pozostaje trudna. Wysokość funduszy własnych wielu kas jest nieadekwatna do prowadzonej działalności. SKOK nie generują bezpośrednio ryzyka systemowego: skala działalności SKOK pozostaje niewielka (aktywa kas odpowiadają ok. 1proc. aktywów sektora bankowego), podobnie jak skala bezpośrednich powiązań pomiędzy kasami i Kasą Krajową a sektorem bankowym, a usługi finansowe świadczone przez kasy są substytutami usług oferowanych przez banki - _czytamy w raporcie NBP.

NBP wskazuje jednak, że restrukturyzacja sektora SKOK ma pośrednio szersze konsekwencje - angażuje ona środki Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przez co zmniejsza się zasób środków dostępnych w razie ewentualnych problemów w ważniejszych systemowo przypadkach. Ponadto, ponieważ zasób środków BFG musi być uzupełniany, skutkuje to wyższymi wpłatami na BFG przede wszystkim ze strony banków, ograniczając możliwość powiększenia ich buforów kapitałowych, co może być szczególnym wyzwaniem w przypadku banków spółdzielczych.

Ekonomiści NBP oceniają w raporcie, że sytuacja działających w Polsce instytucji finansowych jest stabilna, co potwierdziły przeprowadzone testy warunków skrajnych, a także obserwowana ostatnio sytuacja na rynku walutowym.

Sytuacja niekredytowych instytucji finansowych (zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych i funduszy inwestycyjnych)
jest dobra i nie stwarza ryzyka dla ciągłości świadczenie przez nie usług finansowych. Z uwagi na charakter świadczonych usług oraz tradycyjny charakter oferowanych produktów i inwestycji, instytucje te nie stwarzają zagrożenia dla stabilnego funkcjonowania całego systemu. Dodatkowo, związki między tymi instytucjami i bankami są niewielkie.

Czytaj więcej w Money.pl
Członek RPP za obniżkami stóp. Ale pomału Według Andrzeja Bratkowskiego z RPP nadal istnieje znaczna przestrzeń do obniżek stóp NBP.
Stopy procentowe mogą być nawet o połowę niższe Kilku członków RPP przekonuje, że cięcia stóp napędzą inwestycje firm i przyczynią się do niższych kosztów obsługi długu publicznego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)