Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadek produkcji stali

0
Podziel się:

O 11,3 proc. mniej stali wytworzyły w pierwszym kwartale 2002 r. polskie huty w porównaniu z tym samym okresem 2001 r

. To jeden z największych spadków w tej branży na świecie - wynika z danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

'To konsekwencja, z jednej strony spowolnienia tempa rozwoju gospodarki narodowej, z drugiej - niedokończenia restrukturyzacji, a w efekcie coraz mniejszej konkurencyjności niektórych rodzimych wyrobów hutniczych wobec dostaw zewnętrznych' - ocenia prezes Izby Romuald Talarek.

Polskie huty wytworzyły w pierwszym kwartale tego roku niespełna 2 mln ton stali, wobec 2,250 mln ton przed rokiem. Produkcja wyrobów walcowanych na gorąco była mniejsza o 12,2 proc., rur stalowych o 21 proc., a blach i taśm ocynkowanych o 22,5 proc.

Ogółem 64 kraje świata zanotowały w pierwszym kwartale tego roku średni wzrost produkcji stali o 2,3 proc. Na wskaźnik ten składa się przede wszystkim 10,7-procentowe zwiększenie produkcji stali w krajach Azji: w Chinach nastąpił wzrost aż o 26 proc., w Korei o 2,9 proc. W Japonii nastąpił spadek o 3,1 proc.

W krajach europejskich z reguły produkcja stali zmniejszyła się, jednak w Polsce spadek należał do najgłębszych. Państwa Unii Europejskiej odnotowały spadek o 4,5 proc., a kraje Europy Środkowo-Wschodniej średnio o 5,8 proc. Np. w Czechach produkcja spadła jedynie o 0,4 proc.

Kraje byłego bloku radzieckiego wyprodukowały 1,6 proc. mniej stali, z czego np. w Rosji nastąpił 0,6-procentowy wzrost, na Ukrainie 3,6-procentowy spadek. W Ameryce Północnej produkcja spadła o 4,8 proc. (w USA o 6,5 proc.), w Ameryce Południowej o 3,3 proc.

W całym ubiegłym roku polskie huty odnotowały spadek produkcji o ponad 16 proc.; wytworzyły ok. 8,8 mln ton stali wobec 10,5 mln ton rok wcześniej. Ok. 46 proc. krajowego zużycia stali pochodziło z importu. W połowie lat 90. było to zaledwie 15 proc.

Podjęte przez rząd działania restrukturyzacyjne mają przywrócić konkurencyjność polskim hutom, a przez to zapobiec dalszemu spadkowi produkcji. W maju rozpoczęto konsolidację największych hut; trwają też przygotowania do ich oddłużenia i prywatyzacji.

Od czerwca planowana jest ochrona polskiego rynku stali poprzez wprowadzenie ceł lub kontyngentów na niektóre importowane wyroby hutnicze. Nad szczegółami rozwiązań pracuje zespół ekspertów, któremu przewodniczy prezes HIPH Romuald Talarek.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)