Komentatorzy internetowych wydań niemieckich gazet oceniają wczorajsze orędzie prezydenta Władimira Putina do narodu jako potwierdzenie opartej na rosyjskim nacjonalizmie dotychczasowej polityki konfrontacyjnej wobec Zachodu, co źle rokuje Europie Wschodniej.
_ - Putin wybrał kurs na konfrontację _ - pisze _ Spiegel-Online _, określając prezydenta Rosji żartobliwie mianem _ Dziadka Mroza _.
Putin już w pierwszych zdaniach swego orędzia dał do zrozumienia, że nie ugnie się pod naciskiem Zachodu. - _ Chociaż ton jego wystąpienia był nieco bardziej pojednawczy niż ostatnio, to w kwestiach dotyczących polityki zagranicznej prezydent zademonstrował nieustępliwość, występując w roli obrońcy wartości konserwatywnych oraz bojownika o prawdę i sprawiedliwość _ - ocenia komentator.
_ Spiegel _ zwraca uwagę, że uzasadniając argumentami historycznymi aneksję Krymu, Putin odwoływał się do _ prawdy i sprawiedliwości _. Takie podejście, będące w sprzeczności z obowiązującym na Zachodzie prawem międzynarodowym, pochodzi jeszcze z czasów caratu - tłumaczy komentator. Zamiast zachodnich wartości obowiązującą obecnie w Moskwie doktryną stało się _ imperialne rozumienie interesów narodowych _ - czytamy w _ Spieglu-Online _.
_ - Frankfurter Allgemeine Zeitung _ nazywa orędzie _ nacjonalistycznym ostrzałem _ i ostrzega, że po tym _ naszpikowanym groźbami i pozbawionymi podstaw teoriami spiskowymi _ przemówieniu trzeba bardziej niż przedtem obawiać się, że kryzys na Wschodzie Europy _ będzie się nadal tlił _.
Putin _ rozpalił rosyjski nacjonalizm _ i musi teraz _ raz po raz _ dorzucać do ognia. Jego orędzie było mieszanką _ karkołomnych uzasadnień polityki wobec Ukrainy, stylizowania się Rosji na ofiarę zachodnich dążeń do panowania nad światem i gróźb pod adresem Europy, a przede wszystkim wobec USA _ - pisze dziennikarz _ FAZ _.
Spojrzenie Putina na świat jest _ groteskowo wypaczone _. Odwołując się do Wojny Ojczyźnianej (1941-1945), Putin chce wyzwolić w społeczeństwie ducha oporu - tłumaczy _ FAZ _. Kraje Zachodu powinny przygotować się na dalsze próby sił ze strony rosyjskiego prezydenta - przepowiada komentator.
_ Sueddeutsche Zeitung _ zwraca uwagę na słowa Putina, że zahamuje _ za jednym zamachem _ spadek wartości rubla, podobnie jak działania islamskich terrorystów. _ Jakąż to tajną bronią dysponuje prezydent? _ - zastanawia się autor komentarza i przypomina, że w ciągu pierwszych 15 minut jego przemówienia, przyjmowanego z entuzjazmem przez słuchaczy, wartość rosyjskiej waluty najmocniej spadła.
Orędzie pokazało, że Putin nie ma zamiaru zejść ze ścieżki przemocy - pisze _ Der Tagesspiegel _. Nadając Krymowi _ przesadne religijne znaczenie _, prezydent przypieczętował nieodwracalność rosyjskiej okupacji półwyspu. Nie może wycofać się z tych słów bez całkowitej utraty twarzy - czytamy w _ Tagesspieglu _.
Czytaj więcej w Money.pl