Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strasburg - Polska przed Trybunałem Praw Człowieka

0
Podziel się:

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ponownie skazał Polskę za naruszenie Europejskiej Konwencji. Skarżący, zamieszkali w Polsce dwaj obywatele Libii oraz mieszkanka wsi Rdzawka, otrzymają łącznie 14 tysięcy euro zadośćuczynienia.

Skargi dotyczyły bezprawnego ograniczenia wolności oraz prawa do życia prywatnego.

Pierwsza sprawa dotyczy skargi złożonej przez zamieszkałych w Polsce dwóch Libijczyków. Sąd w Warszawie wydał decyzje wydalenia ich z kraju, nie posiadali bowiem zezwolenia na pobyt w Polsce i ciążyło na nich oskarżenie o działalność przestępczą. W trakcie deportacji do Libii, w Czechach odmówili kontynuowania podróży.

Tamtejsze władze odesłały ich z powrotem do Polski. Przez blisko 40 dni przebywali, zamknięci w celi, w strefie tranzytowej lotniska. Europejski Trybunał stwierdził naruszenie przez Polskę Artykułu 5 Europejskiej Konwencji, który gwarantuje obywatelom prawo do wolności. W uzasadnieniu Trybunał stwierdził, że gdy Libijczyków zawrócono do Warszawy, wygasła już ważność decyzji o ich deportacji. Powinni zatem ponownie stanąć przed sądem. Ich zamknięcie w strefie tranzytowej, nie miało podstaw prawnych.

Trybunał przyznał skarżącym po 4 tysiące euro zadośćuczynienia oraz 3 tysiące euro na pokrycie kosztów sądowych. Libijczycy nadal przebywają w Polsce.

Druga skarga dotyczy mieszkanki Rdzawki, która prowadziła z spór z sąsiadami o drogę prowadzącą do ich zabudowań. W trakcie procesu, skarżąca skierowana została przez sąd na badania psychiatryczne. Nie było by w tym nic szczególnego, gdyby nie zalecenie przez sąd w Nowym Targu poddania skarżącej, w krótkich odstępach czasu, wielokrotnym podobnym badaniom psychiatrycznym.

Trybunał stwierdził naruszenie przez Polskę Artykułu 8 Konwencji gwarantującego obywatelom prawo do życia prywatnego. Zlecając kolejne badania psychiatryczne, polski sąd działał niewspółmiernie do potrzeb - stwierdził Europejski Trybunał. Zalecił wypłacenie skarżącej 3 tysięce euro zadośćuczynienia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)