Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sygnały Dnia - abp Muszyński: Unia Europejska jest dla Polski ogromną szansą i wyzwaniem

0
Podziel się:

Metropolita gnieźnieński arcybiskup Henryk Muszyński powiedział, że Kościół nie może jednoznacznie opowiedzieć się za wejściem do Unii Europejskiej, ponieważ nie jest stroną w procesie integracji europejskiej.
Arcybiskup Muszyński podkreślił w "Sygnałach Dnia" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, że integracja z Unią Europejską nie jest ani zadaniem, ani misją Kościoła.

Metropolita gnieźnieński arcybiskup Henryk Muszyński powiedział, że Kościół nie może jednoznacznie opowiedzieć się za wejściem do Unii Europejskiej, ponieważ nie jest stroną w procesie integracji europejskiej.

Arcybiskup Muszyński podkreślił w "Sygnałach Dnia" w Pierwszym Programie Polskiego Radia, że integracja z Unią Europejską nie jest ani zadaniem, ani misją Kościoła. Metropolita gnieźnieński dodał, że Kościół musi uwzględnić, że wśród wiernych są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy i wejścia do Unii i ze względów politycznych nie może wykluczać części swoich członków.

Integracja europejska będzie tematem rozpoczynającej się dzisiaj w Gnieźnie dwudniowej międzynarodowej sesji "Quo vadis Europo?", zorganizowanej w trzecią rocznicę obchodów tysiąclecia zjazdu gnieźnieńskiego.

Arcybiskup Henryk Muszyński powiedział, że konferencja ma dać przede wszystkim pogłębioną wizję Europy oraz pełniejsze rozeznanie, gdzie jest miejsce Kościoła w nowej rzeczywistości europejskiej. Dyskusja ma również służyć temu, by - jak powiedział metropolita gnieźnieński - postawy lęku wobec integracji z Unią zostały przezwyciężone postawiami zaangażowania i współodpowiedzialności.

Arcybiskup Muszyński podkreślił, że Kościół ma wiele obaw wobec wejścia do Unii, wynikających z negatywnych doświadczeń z przeszłości oraz z silnych tendencje laickich w Europie. Metropolita gnieźnieński zaznaczył równocześnie, że Unia jest dla nas ogromną szansą i wyzwaniem.

Arcybiskup Muszyński podkreślił, że w Unii musi być pewne - jak to nazwał "minimum duchowe" łączące ludzi, jeżeli ma nie być ona tylko zwykłą unią ekonomiczną. Dla Kościoła to minimum to dekalog i te wartości ewangeliczne, które - jak powiedział arcybiskup Muszyński - w gruncie rzeczy są wartościami głęboko humanitarnymi.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)