Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trzecia rocznica początku kryzysu. Ten dzień wytyczył nową drogę

0
Podziel się:

W opinii analityka rynków finansowych Pawła Cymcyka, upadek amerykańskiego banku Lehman Brothers był punktem zwrotnym światowej bankowości.

Trzecia rocznica początku kryzysu. Ten dzień wytyczył nową drogę
(Hard Seat Sleeper/CC/Flickr)

Trzy lata temu, 15 września 2008 roku amerykański bank Lehman Brothers ogłosił bankructwo. Wywołało to panikę na rynkach światowych i uznane zostało za początek światowego kryzysu finansowego.

Paweł Cymcyk uważa, że upadek banku był bardzo efektownym momentem w historii świata finansów.

POSŁUCHAJ PAWŁA CYMCYKA:

Paweł Cymcyk wspomina, że w wyniku plajty Lehman Brothers na giełdach zapanowała panika. Jego zdaniem, upadek amerykańskiego giganta wytyczył nową drogę dla światowych inwestorów.

POSŁUCHAJ PAWŁA CYMCYKA:

Notowany na nowojorskiej giełdzie Lehman Brothers był zaangażowany w finansowanie rynku nieruchomości.

10 września 2008 roku bank ogłosił wyniki finansowe trzeciego kwartału wynoszące 3,9 miliardy dolarów strat. Pięć dni później oficjalnie zbankrutował. Było to największe bankructwo w historii. Wartość aktywów Lehman Brothers przed upadłością wynosiła 691 miliardów dolarów.

Z kolei w opinii analityka rynków finansowych Piotra Kuczyńskiego, upadek amerykańskiego banku Lehman Brothers był kulminacyjnym punktem kryzysu i spowodował głęboką utratę zaufania inwestorów do całego sektora bankowego.

Analityk podkreśla, że gdyby nie program pomocowy dla innych banków to więcej tych instytucji upadłoby w 2008 roku. Konsekwencją uratowania banków - uważa Piotr Kuczyński - było zwiększenie zadłużenia wielu państw i obecna odsłona kryzysu jest konsekwencją wydarzeń sprzed 3 lat.

Kryzys, banki, panika na giełdach. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t80978.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;banku;swiatowego;swiatowe;rynki;sa;zagrozone;,34,0,891426.html) Rynki nad krawędzią. Zoellick wskazał winnych Jego zdaniem inwestorzy stracili zaufanie do polityków, którzy nie są w stanie podjąć odważnych decyzji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t154114.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/paniki;na;gieldach;nie;da;sie;zatrzymac,48,0,887088.html) Paniki na giełdach nie da się zatrzymać Wiesław Rozłucki mówi co stoi za decyzjami inwestorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t123656.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;bank;of;england;gniew;na;bankierow;powinien;byc;wiekszy,131,0,786819.html) Szef BoE: Gniew powinien być większy Mervyn King uważa, że to finansiści wpędzili świat w kolejny kryzys.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)