Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Upadł projekt Skanled. Gazu z Norwegii nie będzie

0
Podziel się:

Z projektu wycofały się firmy skandynawskie - podał PGNiG.

Upadł projekt Skanled. Gazu z Norwegii nie będzie
(PAP/Lech Muszyński)

Uczestnicy konsorcjum, które miało realizować projekt gazociągu Skanled - z udziałem Polskie Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - podjęli decyzję o zawieszeniu realizacji tego przedsięwzięcia - poinformowało PGNiG.

_ - Stało się tak z powodu zmiany warunków makroekonomicznych oraz braku możliwości zapewnienia dostaw surowca, który miał być transportowany tym gazociągiem _ - czytamy w komunikacie spółki, która podkreśla, że doszło do tego, pomimo podejmowanych przez PGNiG starań o realizację projektu.

Spółka podała, że decyzję o zawieszeniu poprzedziło wycofanie się z pierwotnie planowanego, międzynarodowego projektu wielu firm, w większości skandynawskich. - _ Samodzielna realizacja projektu Skanled wykracza poza możliwości finansowe i organizacyjne PGNiG _ - czytamy dalej.

Spółka, w związku z decyzją uczestników projektu Skanled, oczekuje iż OGP Gaz-System oraz Energinet.dk przedstawią informację na temat dalszych działań w zakresie realizacji projektu Baltic Pipe, mającego działać jako dwukierunkowe połączenie pomiędzy Danią a Polską.

Raport Money.pl
*W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz * Gazowe uniezależnienie się od Rosji będzie nas kosztowało co najmniej 3,5 mld złotych. Czytaj w Money.pl

PGNiG poinformował w komunikacie, że nie zamierza wycofywać się z rozwoju aktywności na Norweskim Szelfie Kontynentalnym związanej z zagospodarowaniem i eksploatacją złóż objętych koncesjami należącymi do PGNiG Norway.

_ - Obecnie PGNiG skupi się na realizacji pozostałych projektów dywersyfikacyjnych, służących zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju _ - czytamy dalej. Jednym z elementów dywersyfikacji było podpisanie 15 kwietnia umowy ramowe z Qatargas, otwierającej drogę do zawarcia kontraktu handlowego na dostawę gazu do planowanego terminalu LNG w Świnoujściu.

Plany inwestycyjne Skanled obejmowały budowę gazociągu podmorskiego o długości 463 km z 5 punktami wyjścia: Rafnes (Norwegia), Lysekil, Vallby Kile, Bua (Szwecja), Jutlandia (Dania).

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)