Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

URE od 1 lipca zwalnia wytwórców energii z obowiązku taryfowego

0
Podziel się:

Urząd Regulacji Energetyki (URE) uznał rynek wytwórców i spółek obrotu energią elektryczną za konkurencyjny i od 1 lipca zwolni działające na nim firmy z obowiązku taryfowego

- poinformował URE w czwartek.

'Z dniem 1 lipca 2001 r. zwalniam przedsiębiorstwa posiadające koncesję na wytwarzanie lub obrót energią elektryczną z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf dla energii elektrycznej' - napisał w przesłanym PAP komunikacie prezes URE Leszek Juchniewicz.

Według prezesa decyzję tę umożliwiły zmiany instytucjonalne i własnościowe oraz prawno-organizacyjne w krajowym sektorze elektroenergetycznym.

'Procesy te wywołały również modyfikację reguł postępowania uczestników rynku' - uważa Juchniewicz.

Zwolnienie nie dotyczy przedsiębiorstw energetycznych wytwarzających energię elektryczną w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła, Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) oraz przedsiębiorstw energetycznych posiadających jednocześnie koncesję na przesyłanie i dystrybucję energii elektrycznej.

Według pierwotnych planów zwolnienie elektrowni i spółek obrotu energią z obowiązku taryfowego miało być powiązane z rządowymi planami wprowadzenia od 1 lipca systemu opłat kompensacyjnych (SOK).

Czwartkowa decyzja prezesa URE oznacza, że zwolnienie tych przedsiębiorstw z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf nastąpiło niezależnie od wejścia w życie SOK, bowiem planowane na 1 lipca uruchomienie tego systemu najprawdopodobniej przesunie się o mniej więcej miesiąc.

Wprowadzenie SOK opóźni się, bowiem m.in. nie zostały jeszcze wyjaśnione wątpliwości związane z interpretacją przepisów mających wpływ na koszty funkcjonowania systemu - ustawy o VAT i podatku dochodowym od osób prawnych.

Dotychczas z taryfikowania zwolniony był jedynie obrót energią elektryczną na Giełdzie Energii.

energetyka
energia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)