Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uruchamiają Nord Stream. Polska się nie cieszy

0
Podziel się:

W uroczystości wezmą udział między innymi kanclerz Niemiec i prezydent Rosji, premierzy Francji i Holandii.

Uruchamiają Nord Stream. Polska się nie cieszy
(KellyBoreson/iStockphoto)

Dziś w niemieckim nadbałtyckim miasteczku Lubmin zostanie uruchomiony rurociąg Nord Stream. W uroczystości wezmą udział między innymi kanclerz Niemiec i prezydent Rosji, premierzy Francji i Holandii.

Doradca prezydenta profesor Tomasz Nałęcz zauważa, że w Polsce zmieniali się prezydenci i rządy, ale wszystkich polityków łączyła negatywna ocena tego projektu, który dla naszego kraju nie jest korzystny.

Profesor zaznaczył jednak, że nie można obrażać się na rzeczywistość i skoro gazociąg już istnieje należy zastanowić się, jak możemy z niego czerpać korzyści. - _ Gazociąg przecież nie łączy dwóch wrogich nam państw, ale prowadzi do Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem _ - stwierdził Tomasz Nałęcz.

Przyznał jednak, że powodów do radości nie ma. - _ My nigdy nie będziemy się cieszyć z tego Nord Streamu. Na pewno nie zabije dzisiaj Zygmunt z radości _ - ocenił.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DORADCY PREZYDENTA:

Polska nie przystąpiła do inwestycji. Przeciwnie, czyniła na arenie międzynarodowej wysiłki, by ją wstrzymać i koncentrować się na płynnym przepływie gazu rurociągiem jamalskim, biegnącym przez nasze terytorium.

W opinii Tomasza Chmala z Instytutu Sobieskiego, w tej trudnej sytuacji szansą dla Polski jest determinacja Komisji Europejskiej dążącej do liberalizacji rynku gazu. Analityk zaważył, że nie jest to jednak proste i dwukrotnie, mimo wysiłków Brukseli, się nie udało.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI EKSPERTA:

Gazprom ma kontrolny pakiet 51 proc. akcji gazociągu Nord Stream. Rosyjsko-niemiecką umowę o budowie podpisano w Berlinie jesienią 2005 roku. Część udziałów z puli przyznanej Niemcom Gazprom sprzedał później koncernom: holenderskiemu i francuskiemu.

Rosja przygotowuje się do budowy gazociągu South-Stream po dnie Morza Czarnego. Inwestycja ostatecznie wyeliminowałaby Ukrainę jako kraj tranzytowy. Podcięłaby też, planowany od dziesięciu lat, unijny projekt południowego rurociągu Nabucco, omijającego terytorium Rosji.

Czytaj więcej o Gazociągu Północnym
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;rozwaza;wybudowanie;trzeciej;nitki;nord;stream,207,0,876751.html) Turcy naciskają Rosjan. Chodzi o Nord Stream Rosja może podjąć decyzję o czasowym zamrożeniu projektu Gazociągu Południowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;uspokaja;w;sprawie;nord;stream,148,0,826516.html) Merkel uspokaja w sprawie Nord Stream Niemiecka kanclerz oceniła, że rura pod Bałtykiem nie zablokuje w rozwoju portu w Świnoujściu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t92013.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nord;stream;bezpieczny;-;twierdza;niemcy,109,0,819565.html) Nord Stream bezpieczny - twierdzą Niemcy Niemiecki minister środowiska Norbert Roettgen przekonuje, że gazociąg jest wyposażony w instalacje natychmiastowego zamknięcia rury, wyłączenia transportu gazu w przypadku uszkodzeń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)