Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W całym kraju odbyły się uroczystości Bożego Ciała

0
Podziel się:

Prymas Polski kardynał Józef Glemp napiętnował patologiczne zjawiska w naszym kraju. Podczas homilii kończącej procesję Bożego Ciała w Warszawie prymas apelował do wiernych, by "miłość Boga i bliźniego przenikała systemy praw i interesów".

Słów prymasa słuchało około 20 tysięcy osób.
"Polska jest tak słaba, że staje się jakby poligonem dla harców bezdusznego kapitału" - mówił prymas Polski. Piętnował kradzież występującą dziś pod postacią bardzo skomplikowanych machinacji takich jak: wyłudzenia, niegospodarność, defraudacja, oszustwo podatkowe czy korupcja. "Demokracja nie może być tylko dla sprytnych, ale przede wszystkim dla uczciwych obywateli" - zaznaczył kardynał Glemp. Prymas Polski upomniał się o stoczniowców i pracowników fabryki kabli w Ożarowie Mazowieckim.
W całej Polsce odbyły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, powszechnie nazywane Bożym Ciałem. Przed południem biskupi poprowadzili ulicami miast tradycyjne procesje do czterech ołtarzy, po południu odbyły się procesje parafialne.
Arcybiskup Józef Życiński postulował w w trakcie uroczystości Bożego Ciała Lublinie, aby w przyszłej Konstytucji Europejskiej znalazło się Invocatio Dei, czyli wezwanie do imienia Boga. "W Europie przyszłości nie może zabraknąć Boga" - mówił. Według metropolityty lubelskiego Polacy mają szczególne prawo do zglaszania takiego postulatu, gdyż właśnie tu - na polskiej ziemi, rodacy doświadczyli w ostatnim okresie szaleństwa ideologii, które - jak mówił - na miejsce Boga chciały wprowadzić bożka narodu, rasy albo przewodniej klasy.
Za czechowickich policjantów zastrzelonych na służbie i o wrażliwość na potrzeby bezrobotnych modlił się metropolita górnośląski arcybiskup Damian Zimoń podczas procesji Bożego Ciała w centrum Katowic. W kazaniu arcybiskup mówił też o prasowych doniesieniach, według których Ojciec Święty przygotowuje encyklikę na temat obecności Boga w Eucharystii. "To wielka tajemnica wiary. Trzeba, byśmy ją kontemplowali" – mówił arcybiskup damian Zimoń. Podkreślił, że nie wystarczy Ciało Pański spożywać, ale trzeba wierzyć.
Problemom bezrobocia poświęcił znaczną część swego kazania kończącego centralną procesję Bożego Ciała w Poznaniu arcybiskup Stanisław Gądecki. Metropolita podkreślał, że szukanie pomocy dla tych, którzy utracili pracę jest nie tylko wymogiem wobec państwa ale także wobec Kościoła.
Podczas procesji na Jasnej Górze metropolita częstochowski arcybiskup Stanisław Nowak zaapelował o godną pracę i walkę z wyzyskiem. Piętnował praktykę supermarketów, które w Częstochowie nie uszanowały święta Bożego Ciała, zachęcając do zakupów w tym dniu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)