Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiatr ratuje Tokio przed napromieniowaniem

0
Podziel się:

Radioaktywna chmura, powstała po kolejnym wybuchu w Fukushimie, sunęła w kierunku miasta.

Wiatr ratuje Tokio przed napromieniowaniem
(PAP/EPA)

aktualizacja 11:52

Eksplozja miała miejsce w reaktorze numer dwa, ogień pojawił się w reaktorze numer cztery. Władze w Tokio potwierdzają informację o wysokim, groźnym dla ludzkiego zdrowia promieniowaniu w pobliżu siłowni. Początkowo chmura radioaktywnych cząstek sunęła w stronę stolicy, ale teraz wiatr rozwiewa ja i nie ma już zagrożenia .

Agencja Kyodo podała, że wybuch prawdopodobnie uszkodził obudowę reaktora numer dwa i w efekcie mogło dojść do radioaktywnego wycieku. Początkowo rzecznik japońskiego rządu potwierdził dramatyczny wzrost promieniowania w pobliżu elektrowni.

_ - Mówimy teraz o dawkach, które mogą zagrażać zdrowiu człowieka _ - powiedział Yukio Edano. Wezwał on także tych mieszkańców, którzy nie opuścili tzw. strefy ewakuacyjnej wokół elektrowni, by już nie wychodzili z domów oraz pozamykali szczelnie drzwi i okna.

Według najnowszych doniesień, poziom promieniowania zaczął spadać. Edano powiedział, że poziom promieniowania przy bramie elektrowni o godzinie 1 w nocy czasu polskiego wynosił 11 930 mikrosiwertów na godzinę, a o godzinie 7.30 - 596,4 mikrosiwerta na godzinę.

Jednocześnie nie jest wykluczone, że w zbiorniku, zawierającym zużyte paliwo z reaktora nr 4 uszkodzonej w piątkowym trzęsieniu ziemi japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, woda nadal wrze i jej poziom opada - poinformowała we wtorek agencja Kyodo.

Dramatyczne wiadomości z elektrowni spowodowały spadki notowań na tokijskich giełdach. Najważniejszy indeks - Nikkei - stracił dzisiaj prawie 11 procent.
Jednocześnie nie podał, ile obecnie wynosi promieniowanie w pobliżu reaktorów. Wcześniej informował, że ok. godz. 5 czasu polskiego dawka promieniowania w pobliżu jednego z reaktorów po dwóch wybuchach wyniosła 400 milisiwertów na godzinę, tysiące razy więcej niż przed eksplozjami. Reuters pisze, że jednorazowa dawka 5 tys. milisiwertów może w ciągu miesiąca zabić połowę osób wystawionych na taką radiację.

Edano ostrzegł jednak równocześnie, że systemy chłodzenia w reaktorach nr 5 i nr 6 elektrowni mogą nie działać prawidłowo Jak powiedział _ w reaktorach nr 5 i 6 temperatura nieznacznie wzrosła _. Problemy z chłodzeniem reaktorów doprowadziły już do eksplozji w reaktorach nr 1, 2 i 3.

Rzecznik japońskiego rządu zaprzeczył, jakoby wokół reaktora nr 4, w którym palił się we wtorek zbiornik z zużytym paliwem, wciąż uwalniane było do atmosfery wysokie promieniowanie.

Zarządzająca elektrownią spółka TEPCO nie wyklucza, że w reaktorze numer dwa mogło dojść do stopienia się jego rdzenia. TEPCO o sytuacji cały czas informuje rząd. Sztabem antykryzysowym kieruje osobiście od wtorku premier Naoto Kan.

Władze potwierdzają kolejną eksplozję. Zobacz materiał CNN:

Po wybuchu TEPCO ewakuowała obsługę reaktora numer dwa, pozostawiając jedynie pracowników, którzy pompują wodę do jego chłodzenia. Kilka godzin po tej eksplozji, w kolejnym reaktorze, tym razem numer cztery, wybuchł pożar, który - jak poinformowała agencja Kyodo, powołując się na TEPCO - udało się dość szybko ugasić.W położonej na południe od Fukushimy prefekturze Ibaraki także nastąpił w ostatnich godzinach wzrost promieniowania radioaktywnego. Wiejący z północy wiatr spycha radioaktywną chmurę w kierunku oddalonej o 260 km od Fukushimy stolicy kraju, Tokio.

To był już trzeci od soboty wybuch w uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni Fukushima. Wcześniej do eksplozji doszło w reaktorach numer jeden i trzy.

Radioaktywna chmura sunie nad Tokio

Wiatr, wiejący od strony morza zwiewa radioaktywne cząstki w stronę Tokio, odległego o 250 kilometrów. W mieście zanotowano podwyższony stopień promieniowania. Według władz nie zagraża on jednak zdrowiu. Władze rozważają możliwość ewakuowania większej liczby ludności zamieszkującej tereny w pobliżu elektrowni - do tej pory wycofano mieszkańców z promienia 20 kilometrów od miejsca zagrożenia, według ostatnich informacji ten obszar ma być rozszerzony do 30 kilometrów.

Mieszkańcy okolic elektrowni i samej stolicy muszą się liczyć z ograniczonymi dostawami prądu, któte wpływają na ograniczenie handlu. Japończycy wykupują ze sklepów strategiczne produkty, na wypadek kolejnych wstrząsów. Atmosfera na ulicach jest dość napięta, a mieszkańcy Japonii obawiają się ponownego trzęsienia ziemi i napromieniowania.

Tokijska prefektura liczy 12 milionów mieszkańców i zajmuje centralną część aglomeracji, w której mieszka 45 milionów osób. Na razie nie ma mowy o ewakuacji mieszkańxców stolicy. Część z nich zdecydowała się jednak na wyjazd - wśród nich korespondentka Polskiego Radia.

Promieniowanie trafiło do atmosfery

Japonia poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej MAEA, że w elektrowni atomowej Fukushima I doszło do pożaru zbiornika z zużytym paliwem i radiacja została wyemitowana _ bezpośrednio _ do atmosfery._ - Japońskie władze twierdzą, że istnieje możliwość, że pożar został spowodowany przez wybuch wodoru _ - napisano w wydanym we wtorek w Wiedniu oświadczeniu MAEA.

Japońska policja podała najnowszy bilans piątkowego trzęsienia ziemi i tsunami: 2414 ofiar śmiertelnych. Ostateczna liczba będzie jednak znacznie wyższa. Zaginionych są jeszcze tysiące ludzi.Tymczasem jak podaje agencja Reutera powołując się na zarządzającą elektrownią Fukushima I spółkę TEPCO pożar w reaktorze nr 4 został już ugaszony.

Zakaz lotów w okolicach elektrowni

Ministerstwo transportu Japonii zakazało lotów w promieniu 30 km od elektrowni Fukushima I. Zakaz lotów nie obowiązuje samolotów uczestniczących w akcji poszukiwania i niesienia pomocy ofiarom silnego trzęsienia ziemi i tsunami.

Jak podaje Kyodo ograniczenie prawdopodobnie nie będą miały znacznego wpływu na zaplanowane loty komercyjne. Japońska agencja przypomina też, że podobne środki wprowadzono już kilkukrotnie w przeszłości, w tym podczas spotkania przywódców grupy G8 w Toyako na wyspie Hokkaido w 2008 roku oraz w czasie forum Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku APEC w październiku ubiegłego roku w Jokohamie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t135118.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonczycy;zalali;reaktory;morska;woda;twierdza;ze;pomoglo,149,0,793237.html) Japończycy zalali reaktory morską wodą. Twierdzą, że pomogło Doszło do kolejnego wybuchu wodoru, a na brzegu leżało 2 tysiące ciał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t135119.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;mozna;wykluczyc;katastrofy;atomowej,5,0,793349.html) _ Nie można wykluczyć katastrofy atomowej _ Tak sytuację ocenia francuski minister ds. przemysłu, energetyki i gospodarki cyfrowej Eric Besson.
[ ( http://static1.platine.pl/i/art/185/135097_tiny.jpg ) ] (http://platine.pl/do-japonii-poplyna-miliony-0-793215.html) Do Japonii popłyną miliony? Lady Gaga sprzedaje bransoletki, Madonna apeluje o wpłaty do Czerwonego Krzyża, a milionerzy finansują organizacje pomocowe.

Ministerstwo transportu Japonii zakazało we wtorek lotów w promieniu 30 km od elektrowni atomowej Fukushima I, na północnym wschodzie kraju, po wybuchu w reaktorze nr 2 i pożarze w reaktorze nr 4 i potwierdzeniu informacji o groźnym dla zdrowia promieniowaniu.

Zakaz lotów nie obowiązuje samolotów uczestniczących w akcji poszukiwania i niesienia pomocy ofiarom silnego trzęsienia ziemi i tsunami, do których doszło w tym regionie w piątek.

Jak podaje Kyodo ograniczenie prawdopodobnie nie będą miały znacznego wpływu na zaplanowane loty komercyjne.

Japońska agencja przypomina też, że podobne środki wprowadzono już kilkukrotnie w przeszłości, w tym podczas spotkania przywódców grupy G8 w Toyako na wyspie Hokkaido w 2008 roku oraz w czasie forum Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (APEC) w październiku ubiegłego roku w Jokohamie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)